Fundusz Grayscale DeFi jest dostępny dla wszystkich chętnych – GBTC osiąga niepokojąco niski rabat

4 503

Fundusz Grayscale DeFi jest teraz dostępny dla inwestorów publicznych, ponieważ GBTC osiąga rekordowo niską zniżkę

Grayscale Investments, największy na świecie fundusz zarządzający aktywami w walutach cyfrowych, ogłosił, że jego zdecentralizowany fundusz finansowy (DeFi) jest teraz dostępny dla inwestorów publicznych za pośrednictwem OTC Markets Group.

Grayscale Zdecentralizowany Fundusz Finansowy (DeFi Fund) rozpoczął handel na rynkach OTC pod symbolem DEFG w piątek, co czyni go piętnastym cyfrowym produktem inwestycyjnym wydanym przez Grasycalse, który handluje na rynkach OTC.

DEFG podąża za CoinDesk DeFi Select Index (DFX), zapewniając inwestorom ekspozycję na koszyk najlepszych aktywów DeFi w jednym narzędziu inwestycyjnym. Jest równoważony co kwartał, co pozwala inwestorom „unikać wyzwań związanych z bezpośrednim kupowaniem, przechowywaniem i zabezpieczaniem walut cyfrowych”.

Po ostatnim rebalansowaniu DEFG składa się obecnie w 68,88% z Uniswap (UNI), 13,00% Aave (AVE), 8,89% Maker (MKR), 5,14% Curve (CRV) i 4,09% Compound (COMP).

Zgodnie z zapowiedzią Grayscale:

„Protokoły leżące u podstaw zasobów cyfrowych DEFG mają na celu demokratyzację dostępu do usług finansowych, takich jak pożyczki, pożyczki, przechowywanie, handel, instrumenty pochodne, zarządzanie aktywami i ubezpieczenia, poprzez usunięcie pośredników będących stronami trzecimi”.

Celem funduszu jest, aby jego akcje „odzwierciedlały wartość składników funduszu, określoną w odniesieniu do stopy referencyjnej zasobów cyfrowych i wagi dla każdego składnika funduszu pomniejszonej o wydatki i inne zobowiązania DEFG” – czytamy w komunikacie prasowym.

DEFG nie jest zarejestrowany w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd i nie podlega ujawnieniu ani niektórym innym wymogom nałożonym przez amerykańskie przepisy dotyczące papierów wartościowych.

Wcześniej DEFG był oferowany akredytowanym inwestorom w drodze oferty prywatnej, a na dzień 8 grudnia 2022 r. w obrocie było 233 960 akcji DEFG. Po notowaniu na rynkach OTC wszyscy inwestorzy mający dostęp do amerykańskich papierów wartościowych mogą teraz kupować i sprzedawać akcje DEFG będące w wolnym obrocie za pośrednictwem swoich rachunków inwestycyjnych, w taki sam sposób jak inne papiery wartościowe.

„Uważamy, że inwestorzy zasługują na dostęp do ekosystemu cyfrowej waluty za pośrednictwem bezpiecznych produktów i cieszymy się, że możemy teraz zaoferować im ekspozycję na rozwijający się zdecentralizowany podsektor finansów za pośrednictwem publicznie notowanych papierów wartościowych”, powiedział Grayscale Head of Investor Solutions, Rayhaneh Sharif- Askary.

Przeczytaj także: Szanghaj – aktualizacja Etherum będzie miała miejsce w marcu 2023

Produkty Grayscale walczą o przetrwanie

Wprowadzenie DEFG do szerokiego grona publicznych inwestorów następuje w czasie, gdy większość produktów Grayscale walczy o przetrwanie w głębi krypto-zimy.

W piątek Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) osiągnął rekordowo niską zniżkę 47,84% według danych CoinGlass. Spośród czternastu indywidualnych funduszy Grayscale śledzonych przez CoinGlass, siedem z nich ma obecnie zniżkę między 41,41% a 69,07%, w tym Bitcoin Trust, Ethereum Trust, Ethereum Classic Trust, Litecoin Trust, Bitcoin Cash Trust, Zcash Trust i Livepeer Trust .

Słabość różnych produktów Grayscale, zwłaszcza GBTC, była powodem do niepokoju dla całej społeczności kryptograficznej, a wielu spekulowało, że zarządzający aktywami może być kolejną ofiarą zarazy FTX.

Według Bradleya Duke’a, współdyrektora generalnego dostawcy kryptowalut ETP, ETC Group:

„Fakt, że Grayscale’s Bitcoin Trust jest obecnie sprzedawany z prawie 50% rabatem, jest po prostu bardzo niekorzystny dla posiadaczy GBTC. To naprawdę podkreśla ogromne różnice w jakości konstrukcji między różnymi wehikułami inwestycyjnymi”.

Duke odnosił się do dostępnej w Europie struktury handlu towarami giełdowymi (ETC), „która została pierwotnie opracowana z myślą o inwestycjach w złoto, ale bardzo dobrze nadaje się do bitcoinów i innych kryptowalut”.

Produkty Grayscale od dawna są oczerniane ze względu na sposób, w jaki są zbudowane. Działają one zasadniczo jak fundusze zamknięte, które nie mają żadnej elastyczności w zakresie tworzenia lub wykupu jednostek uczestnictwa. Bitcoin ETF lub ETC, z drugiej strony, oferowałby większą elastyczność.

„Ponieważ te papiery wartościowe są w pełni zabezpieczone Bitcoinami bazowymi i w pełni zamienne, oznacza to, że papiery wartościowe typu ETC, takie jak BTCE, nigdy nie będą przedmiotem obrotu z dużą premią lub dyskontem, ponieważ każde odchylenie od wartości godziwej zapewniłoby atrakcyjną możliwość arbitrażu, a prawidłowa wycena zostałaby szybko przywrócona” – powiedział Duke.

„Nie jest to możliwe w przypadku GBTC Grayscale, ponieważ wykup rzeczowy nie jest obsługiwany przez strukturę powierniczą w ramach oferty prywatnej”.

Na razie nie wiadomo co pomoże różnym produktom wrócić do zieleni. Jest mało prawdopodobne, aby sytuacja uległa poprawie, dopóki warunki na szerszym rynku kryptograficznym nie ulegną znacznej poprawie, co może potencjalnie zająć lata. Halving Bitcoina historycznie pomógł zapoczątkować hossę na kryptowalutach, ale zgodnie z danymi CoinWarz, następny halving ma nastąpić dopiero 13 kwietnia 2024 roku.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze