Firma górnicza kupuje zawrotne 33 000 koparek, rok przed Bitcoin halvingiem!

Riot Platforms – jedna z największych na świecie firm wydobywających Bitcoin, zakupiła ponad 33 tysiące koparek nowej generacji. Firma zainwestowała zawrotne 163 miliony dolarów do swojego obiektu w Teksasie.

To znaczący krok w drodze Riot do osiągnięcia ogromnej mocy obliczeniowej w kopaniu kryptowalut oraz umocnienie swojej pozycji w tej dziedzinie. 

Pochodzące od wiodącego producenta koparek, MicroBT, zaawansowane platformy górnicze mają zwiększyć samodzielną moc kopania Riot o imponujące 7,6 eksahaszów na sekundę (EH/s). Zakup ten został strategicznie zaplanowany przed następnym cyklem Bitcoin halvingu, zaplanowanym na połowę 2024 roku. To jasny sygnał na proaktywne podejście firmy do optymalizacji swoich operacji.

W ogłoszeniu Riot Platforms, CEO Jason Les, wyjaśnił, że inwestycja ta ma zwiększyć moc samodzielnego kopania firmy do zawrotnych 20,1 EH/s, gdy maszyny będą w pełni operacyjne w pierwszym kwartale 2024 roku.

Les podkreślił również, że nowe platformy górnicze zostały specjalnie zaprojektowane. Mowa o „zanurzeniowych systemach chłodzenia”, innowacyjnej technologii stosowanej w zakładzie Corsicana firmy. Ta funkcja poprawia wydajność platform górniczych, utrzymując optymalne warunki temperatury i zwiększając efektywność i produktywność.

Zobacz też: Największy bank w Hongkongu zezwala na kryptowalutowy Bitcoin ETF!

Mimo zapowiedzi zwiększonej mocy kopania, maszyny dotrą do Riot Platforms dopiero w grudniu. Pełne wdrożenie przewidywane jest na połowę 2024 roku. Riot Platforms zasugerowało możliwość zakupu dodatkowych 66 560 modeli M56S++ przed 31 grudnia 2024 roku. To potencjalnie zwiększyłoby samodzielną moc kopania firmy o dodatkowe 15,3 EH/s. Jednak to póki co tylko zapowiedzi, nie wiadomo czy firma zdecyduje się skorzystać z tej możliwości częściowo czy w całości.

Kopalnie Bitcoin – rynek i konkurencja

Wbrew rynkowym oczekiwaniom, ogłoszenie tej ogromnej inwestycji przez Riot Platforms spowodowało spadek ceny akcji. Na amerykańskim NASDAQ, na poniedziałkowym otwarciu akcje Riot Platforms (Ticker RIOT) zaliczyły prawie dwunastoprocentowe obniżenie ceny. Za to od początku roku akcje tej firmy wzrosły 3,5-krotnie.

bitcoin
Źródło: https://www.tradingview.com
Źródło: https://www.tradingview.com

Tymczasem konkurenci branży koparek nie śpią i nie pozostają w tyle ze swoimi inwestycjami. Kilka dni temu australijski górnik Akron Energy, ogłosił zakup kopalni o mocy 200 megawatów (MW) w Ohio. Jest to pierwsza inwestycja tej firmy na rynku amerykańskim. To kolejny krok Akron Energy, po całkiem udanej rundzie finansowania w wysokości 26 milionów dolarów w połowie czerwca. Firma przedstawiła plany rozpoczęcia pierwszego etapu projektowania zakładu w Stanach, który ma dostarczać 100 MW energii, spełniając wymagania swoich instytucjonalnych klientów z tej branży.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze