FBI wzięło na celownik kryptowaluty. Skonfiskowali grube miliony!

Władze federalne w New Jersey podjęły decyzję o konfiskacie kryptowaluty o wartości 54 milionów dolarów. To skutek działań przestępczych grupy zajmującej się handlem narkotykami. Akcja ta jest wynikiem śledztwa prowadzonego przeciwko Christopherowi Castelluzzo i dwóm innym członkom niezidentyfikowanej grupy przestępczej.

Kryptowaluty jako przykrywka

Castelluzzo, obecnie odbywający karę dwóch równoległych wyroków po 20 lat więzienia, próbował skomunikować się ze wspólnikami. Wszystko to, by przenieść środki do innego kraju. Celem tej operacji było naturalnie uniknięcie opodatkowania. Pozostałymi dwoma członkami grupy są Luke Atwell – przyjaciel i partner biznesowy Castelluzzo. Ten ostatni również odsiaduje podobny wyrok. Jest jeszcze Brian Krewson, zarządzający majątkiem obu przyjaciół podczas ich nieobecności.

Według dokumentów sądowych, Castelluzzo i jego wspólnicy handlowali narkotykami za pośrednictwem kryptowalut na różnych rynkach dark webu. I to już od 2013 roku. Chociaż posiadał on zaledwie 0,49 BTC, większość skonfiskowanych środków została zainwestowana w inne kryptowaluty. Praktycznie wszystkie od tego czasu znacząco wzrosły na wartości.

Największą część skonfiskowanych funduszy stanowi Ether – 30 000 ETH, nabyte podczas pierwotnej oferty Ethereum (ICO). Dodatkowe inwestycje zostały również zawarte w Chainlink, Polkadot, Algorand i osiem innych kryptowalut (nie licząc BTC i ETH).

Zobacz także: Ekspert: te kryptowaluty mogą dać zarobić, ale wciąż są „badziewiem”

Prokuratura zapowiada walkę z przestępcami: odbierzemy Wam krypto

Phillip R. Sellinger, prokurator USA, stwierdził, że amerykański system sprawiedliwości będzie nadal śledził dochody pochodzące z nielegalnej działalności. Bez względu na kształt, jaki akurat przybrały.

„Działanie cywilne, które podejmujemy, ma na celu odzyskanie milionów dolarów w kryptowalutach, które oskarżony rzekomo uzyskał ze sprzedaży narkotyków. Niezależnie od tego, czy chodzi o zwykłe torby z gotówką, czy o skomplikowaną kryptowalutę. Podejmiemy niezbędne kroki, aby skonfiskować korzyści finansowe osiągnięte przez oskarżonych poprzez działalność przestępczą” – powiedział.

Oświadczenie Sellingera jest łudząco podobne do tego, które wydał adwokat po wyroku skazującym SBF.Zasugerował możliwe wytyczne dotyczące oświadczeń na temat krypto. W szczególności ani jeden adwokat nie obwiniał kryptowalut za działalność przestępczą, lecz wskazali, że dochody z przestępczego zachowania są nadal nielegalne, niezależnie od tego, czy są przechowywane w rolkach gotówki czy na pendrivach.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze