Fala chłodu w sieci bitcoina. Gwałtowny spadek hash rate na trzy miesiące przed halvingiem

Atak zimy, który aktualnie przetacza się przez Amerykę, zmroził bitcoina. Całkiem dosłownie. Silne mrozy, które pojawiły się w Teksasie – stanie, gdzie ujemna temperatura jest rzadkością – wydatnie odbiły się na wydajności wydobycia bitcoina.

Teksas, typowo dla południa USA, cechuje się gorącym klimatem – o łagodnych zimach, upalnych latach i sezonach deszczów wiosną i jesienią. Wszystko to sprawia, że za wyjątek, ba, sytuację kryzysową uznaje się tam śnieżną, mroźną zimę. A taka właśnie tam zawitała.

W związku z tym gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na ogrzewanie, najczęściej elektryczne. W ślad za tym Rada ds. niezawodności w zakresie energii elektrycznej Teksasu (Electric Reliability Council of Texas, ERCOT) – instytucja regulacyjna w zakresie sieci elektrycznej w stanie – wydała ostrzeżenia dotyczące zwiększonego poboru energii i możliwych przeciążeń sieci.

https://twitter.com/jamesmcavity/status/1745883173345513689

Wszystko to zaowocowało raptownym spadkiem wydobycia bitcoina w Teksasie. Tymczasem stan ten uchodzi za kluczowe zagłębie w tej dziedzinie w USA. W związku z przyjaznym klimatem prawnym, zazwyczaj tanią energią i sprzyjającymi warunkami ekonomicznymi, wydobycie BTC w ostatnich latach bardzo się tam rozwinęło.

Zobacz też: Załamanie rynku diamentów. Gigant tnie ceny

Zima zamroziła wydobycie

Wstrzymanie prowadzonej tam aktywności wydobywczej spowodowało redukcję globalnego współczynnika hash rate o 25-34%. Spadła ona z 629 EH/s 11-go stycznia do 411 EH/s 15-go.

Źródło: ycharts.com/indicators/bitcoin_network_hash_rate

Wydawać się to może cokolwiek niespodziewane, biorąc pod uwagę ostatnie skoki cen bitcoina oraz powszechnie antycypowane wzrosty w związku ze zbliżającym się halvingiem. Ten spodziewany jest na drugą połowę kwietnia 2024 r. Mimo to zimna sprawiła, że bitcoin musiał zejść na drugie miejsce – również w sensie ekonomicznym.

Warto bowiem dodać, że ERCOT oferuje ulgi i kredyty taryfowe dla firm, które dobrowolnie wstrzymują swój pobór energii w sytuacji zwiększonego obciążenia sieci. Podmioty wydobywcze działające w Teksasie, takie jak Iris Energy, Marathon Digital czy Riot Platforms, generalnie współpracują w tym zakresie z Radą i koordynują wydobycie tak, aby czynić to ekonomicznie z punktu widzenia sieci. Stąd też, w obliczu zimy, wstrzymały wydobycie.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx