Ethereum czekają spore zmiany. Czego możemy się spodziewać?

Vitalik Buterin zdradził kilka interesujacych szczegółów, dotyczących możliwych zmian w sieci Ethereum. Podczas wizyty w Trucji, Buterin udzielił interesującego wywiadu dla platformy NFT Defiant. Buterin poruszył między innymi kwestię centralizacji stakowania w sieci ETH. Buterin wyrażał się również entuzjastycznie na temat modelu płatności UTXO. Jakie znaczenie dla sieci ETH mogą mieć opisywany zmiany?

Vitalik Buterin zapowiada spore zmiany dla Ethereum

Buterin, w trakcie wspomnianego wywiadu, podkreślił potrzebę modernizacji mechanizmu stakowania ETH, aby wspierać zdrowsze pule wydobywcze i stakingowe. Głównym celem, który przyświeca temu pomysłowi to zwiększenie ogólnej decentralizacji platformy. Proponowana inicjatywa jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stwarza powolna zmiana dostępności danych w systemach poza łańcuchem.

W związku ze zbliżającą się aktualizacją ekosystemu Ethereum, Buterin zdradził nieco więcej informacji o aktualizacji EIP 4844, powszechnie znanej jako Danksharding. Aktualizacja ta ma na celu zwiększenie przestrzeni mapy danych, zwiększając ją do 16 megabajtów na slot. Faza po aktualizacji będzie obejmować konfigurację parametrów i atrybutów w celu udoskonalenia skalowalności i wydajności Ethereum.

Zobacz też: Ethereum szykuje się do rajdu Świętego Mikołaja?

Sieci ETH stanie się bardziej demokratyczna?

Według szacunków, aktualizacja Dencun, kluczowy element szeregu aktualizacji Ethereum, zostanie wprowadzona na początku 2024 r. Aktualizacja ma odegrać kluczową rolę w poprawie skalowalności, wydajności i decentralizacji ETH. Buterin ocenił, że będzie to przejście w stronę bardziej demokratycznego i mniej destrukcyjnego procesu. Zaproponował wdrożenie systemu głosowania regulującego przyszłe zmiany w sieci ETH, potencjalnie eliminując potrzebę stosowania hard forków.

Podczas wywiadu Buterin całkiem entuzjastycznie wypowiadał się również o możliwość przyjęcia podejścia Unspent Transaction Output (UTxO), modelu wykorzystywanego przez łańcuchy bloków, takie jak Bitcoin i Cardano. W nieco uszczypliwy sposób na tę informację zareagował założyciel Cardano Charles Hoskinson, pisząc na X (dawniej Twitterze): „Bez obaw, Ethereum 3 rozwiąże wszystko”.

Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx