Elon Musk kontra Żaba – Bob uciszony

Twitter zawiesił konto popularnego bota opartego na sztucznej inteligencji „Explain This Bob”. Stało się to po tym, jak Elon Musk zarzucił mu, że jest „oszukańczym kontem kryptowalutowym”. Konto było powiązane z memecoinem BOB.

Musk oskarżył konto o oszustwo w osobnym tweecie, w odpowiedzi na wpis bota. Konto zostało prawdopodobnie zawieszone niedługo po tym.

Konto Explain This Bob zgromadziło ponad 400 000 obserwujących przed zawieszeniem. Bot został stworzony przez Prabhua Biswala z Indii i korzystał z modelu GPT-4 OpenAI. Bot starał się rozumieć i odpowiadać na tweety, w które był oznaczany, często pomagając użytkownikom zrozumieć skomplikowane wpisy.

Chatbot był powiązany z kryptowalutą, opartą na memie Pepe the Frog, o nazwie BOB Token. Moneta zyskała na wartości o 4 744% po “wyznaniu miłości” przez Muska w kwietniu 2023 roku. 

Po zawieszeniu konta Explain This Bob, kurs tokena spadł o ponad 40%.

bob
Wykres tokena BOB z ostatniego tygodnia. Źródło: https://coinmarketcap.com/currencies/bob1/

Biorąc pod uwagę deklaracje Muska dotyczące oczyszczania Twittera z spamu, usunięcie Explain This Bob wydaje się rutynową procedurą, pomimo wcześniejszych interakcji miliardera z tym kontem.

W kwietniu Musk napisał w jednej z rozmów na Twitterze: „Jestem otwarty na pomysły, ale kopiowanie bazy danych Twittera, usuwanie reklam i sprzedawanie naszych danych innym nie jest dobrym rozwiązaniem”.

Jeden z użytkowników Twittera oznaczył bota, a w (teraz już usuniętym) tweecie bot odpowiedział: „Twitter nie chce sprzedawać swojej bazy danych, a pomysł usunięcia reklam nie jest dobrym sposobem na zarabianie pieniędzy”. Na to Musk odpowiedział: „Kocham Boba”.

Bob zdołał ostatni raz się odezwać tuż przed zawieszeniem konta: „Bob to nie oszustwo, lecz zdecentralizowana memecoin bez podatków i bez właściciela kontraktu. Bob czerpie inspirację od Doge i jest dla ludzi”.

Twitter nie podjął jednak żadnych działań wobec konta Bob Token. Zespół projektu zareagował na wiadomość o zawieszeniu, udostępniając mema z Muskem obserwującym zaniepokojonego „Boba” w więzieniu. Obserwatorzy są zdania, że Explain This Bob jest wykorzystywany jako taktyka marketingowa w celu podtrzymania ceny BOB.

Od zawieszenia pojawił się hashtag „FREEBOB” na Crypto Twitterze. Większość obserwatorów uważa, że BOB nie jest oszukańczą monetą i zawieszenie jest nieuzasadnione, ponieważ wprowadzenie tokena było „uczciwe”, a BOB jest „w pełni zdecentralizowany” z mechanizmem podatkowym wynoszącym 0%. Inna osoba twierdzi, że zespół nie przyznał sobie żadnych tokenów ani airdropów przed uruchomieniem Bob Token w kwietniu.

Zobacz też: Nowa era w motoryzacji – Mercedes wprowadza ChatGPT do swoich aut! Co z tego wyniknie?

Memecoiny w natarciu – Pepe, Wojack, BOB…

Wiemy, że jesteśmy w ciekawych czasach, gdy pewna kryptowaluta związana z żabą zdobywa oszałamiające, trudno wytłumaczalne wzrosty. Tokeny takie jak Pepe, Wojack i WSB są najnowszą sensacją wśród traderów, którzy mają niezaspokojoną chęć ryzyka i gotowi są dużo postawić na mało znane tokeny, które nie zdążyły jeszcze zaliczyć rajdu w górę. To ryzykowna zabawa i raczej tylko zabawa. Niejednokrotnie kończy się rug-pullem lub inną formą spłukania inwestorów, którzy zdecydowali się postawić swoje pieniądze na te coiny.

Elon Musk uwielbia kręcić się wokół takich przedsięwzięć i niejednokrotnie “wysyłał w kosmos” lub “do piekła” różne memcoiny. Najczęściej wystarcza jeden niewinny Tweet, żeby ogromnymi procentami ruszyć cenę jakiegoś tokena. 

Musk znajduje się też pod ostrzałem, ale zaprzecza oskarżeniom i posiadaniu portfeli kryptowalut powiązanych z insider tradingiem. Aktualnie stoi przed widmem procesu o wartości 258 milionów dolarów związanym z zarzutem prowadzenia piramidy finansowej związanej z Dogecoinem.

W ubiegły piątek, Musk był w Paryżu, gdzie wystąpił na konferencji technologicznej. Tam ponownie ostrzegał, że wyścig w dziedzinie sztucznej inteligencji może prowadzić do „katastrofalnych konsekwencji” dla ludzkości. Jest to echo otwartego listu, który podpisał w marcu wraz z współzałożycielem Apple, Steve’em Wozniakiem, i wieloma innymi prominentnymi postaciami branży technologicznej, wzywając OpenAI do zaprzestania rozwijania systemów bardziej zaawansowanych niż GPT-4.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze