Dzieci na potęgę kradną krypto i NFT. Kupują za to… skiny do gier

Na łamach cyfrowego świata zaczyna rosnąć niepokojący trend – dzieciaki rzekomo kradną miliony dolarów w formie niewymienialnych tokenów (NFT), tylko po to, aby zdobyć ekskluzywne skiny do Robloxa. To jak zwykła gra w berka, tylko stawki są znacznie wyższe – mówimy tutaj o milionach dolarów.

Nastolatkowie kradną NFT na potęgę

Zjawisko to zwróciło na siebie uwagę portalu The Block. W artykule opublikowanym w miniony weekend informuje o rosnącej liczbie ataków na Discorda i Twittera, wywołanych przez młodych ludzi.

Autorzy artykułu skupili się na incydencie związanym z protokołem Orbiter Finance opartym na Ethereum. Przy użyciu podstępu, rzekomy dziennikarz skontaktował się z moderatorami serwera Discord, skutecznie nakłaniając ich do przekazania kontroli nad serwerem. Okazję wykorzystano do przeprowadzenia fałszywej zrzutki, kierując użytkowników na stronę phishingową, której celem było kradzież NFT.

Efektem ataku było utrata około miliona dolarów w formie NFT i krypto. Ale to nie był odosobniony przypadek.

Dane zgromadzone przez analityka NFT, znanego jako OKHotshot, pokazują, że od grudnia 2021 roku co najmniej 900 serwerów Discord padło ofiarą takich ataków. Liczba ta znacząco wzrosła w ostatnich tygodniach i miesiącach. Tylko od 1 czerwca tego roku, 46 serwerów Discord padło ofiarą oszustw związanych z krypto i NFT, jak podkreślił OKHotshot w tweecie z 16 czerwca.

Wszystko to doprowadziło do utraty około 73 milionów dolarów w kradzionych NFT i tokenach. Proceder miał dotknąć ponad 32 000 portfeli w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy. Co jest szczególnie niepokojące, to zaangażowanie dzieci.

Może Cię zainteresować: Elon Musk wypiera się bycia wielorybem DOGE. Znów będzie go pompować?

Najbardziej chodliwe są… skiny do Robloxa

Jak podaje artykuł w The Block, cytując badacza bezpieczeństwa Plum, szacuje się, że aż 95% atakujących to nieletni licealiści. Szczyt ich aktywności przypada na wakacje letnie, kiedy mają więcej wolnego czasu.

Jak dodał Plum, ulubionymi rzeczami, które nastolatkowie kupują za pieniądze uzyskane z oszustw, są laptopy, telefony czy ubrania od projektantów. Oraz, co szczególnie zaskakujące… skiny do Robloxa.

Wiele razy rozmawiałem osobiście z kilkoma z nich i wiem, że są jeszcze w szkole. Widziałem zdjęcia i filmy z różnych szkół. Opowiadają o swoich nauczycielach, o tym, jak oblały egzaminy albo że muszą odrabiać lekcje.

– mówił Plum o sprawcach najnowszego trendu phishingowego w świecie krypto.

Bez wątpienia, to niepokojąca sytuacja, która rzuca zupełnie nowe światło na wyzwania stojące przed światem cyfrowym.

Zobacz również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze