Guru kryptowalutowy i doradca finansowy stracił ponad 1,2 mln dolarów. Co poszło nie tak?

Wiele osób, które stawiają pierwsze kroki na rynkach, często korzysta ze szkoleń oraz porad różnego rodzaju doradców finansowych. Choć również wśród bardziej doświadczonych graczy zdarzają się jednostki, podążające za swoimi guru. Działalność takich osób budzi wiele kontrowersji, a eksperci radzą, by podchodzić ostrożnie do ich sugestii. O tym dlaczego należy uważać na takie porady, boleśnie przekonało się kilku inwestorów, którzy stracili łącznie ponad 1 mln dolarów.

Kryptowalutowy guru stracił 1,2 mln dolarów

Doradca finansowy i kryptowalutowy guru stracił 1,2 mln dolarów, które otrzymał od inwestorów. Pieniądze „inwestował” w fałszywy fundusz hedgingowy. Według SEC Brian Sewell rzekomo nigdy nie uruchomił kryptowalutowego funduszu hedgingowego. Ponadto swoim ofiarom obiecywał wykorzystanie sztucznej inteligencji i innych strategii w celu maksymalizacji zysków.

Łącznie kryptowalutowy guru oszukał 15 osób. SEC postawiła Sewellowi zarzuty za wprowadzenie w błąd 15 osób oraz wyłudzenie od nich około 1,2 miliona dolarów na działalność fałszywego fundusz hedgingowego, który miał generować lukratywne zyski.

Sewell kusił inwestorów tym, że planuje wykorzystać sztuczną inteligencję (AI) i technologię uczenia maszynowego, aby zmaksymalizować zyski. Schemat polegał na tym, że ofiary inwestowały swoje fundusze w Bitcoinia. Następnie Bitcoiny trafiały do portfela kryptowalutowego Sewella, który ostatecznie został zhakowany, a wszystkie środki zostały utracone.

Zobacz też: Altcoiny, którym warto przyjrzeć się w lutym. Masz je w swoim portfelu?

Światełko w tunelu dla innych ofiar

Jak się okazuje, cały oszukańcy proceder został odkryty po latach. Według oświadczenia opublikowanego przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Brian Sewell, założyciel Rockwell Capital Management, miał zachęcać ofiary do lokowania środków w nieistniejącym funduszu hedgingowym od początku 2018 r. do połowy 2019 r.

Po ujawnieniu sprawy SEC wydała ostrzeżenie dla oszustów kryptowalutowych i zapowiedziała podjęcie zintensyfikowanych działań przeciwko nieuczciwym osobom: Bez względu na to, czy jest to sztuczna inteligencja, kryptowaluta, DeFi czy inne modne hasło, SEC będzie w dalszym ciągu pociągać do odpowiedzialności tych, którzy twierdzą, że wykorzystują popularne technologie w celu przyciągania i oszukiwania inwestorów.

Pozytywnym sygnałem dla ofiar podobnych praktyk jest fakt, że Rockwell Capital Management, dla którego pracował Sewell, zgodził się zwrócić inwestorom 1,2 miliona dolarów wraz z odsetkami z tytułu w wysokości około 402 000 dolarów. Jeśli sąd zatwierdzi ugodę, sam Sewell zapłaci karę cywilną w wysokości 223 229 dolarów.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Amator
Amator
18 dni temu

1.2 mld w tytule rozwijam a tam 1.2 mln amatorszczyzna

1
0
Dodaj komentarzx