Wall Street jedzie po DeFi: Oszustwa, zmienność, wysokie zwroty

Alexander Osipovich z Wall Street Journal (WSJ) dokonał przeglądu trendów i najgłośniejszych wydarzeń sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi). Jak to, co oferuje DeFi ma się do tradycyjnych finansów?

Większe ryzyko, większe zyski

Artykuł WSJ opublikowany 17 lipca 2021 r. obejmuje omówienie najpopularniejszych sposobów czerpania zysków z aktywności w zdecentralizowanych protokołach finansowych (DeFis). Wyjaśnione zostały koncepcje stakingu, yield farmingu i zdecentralizowanych pożyczek.

Zgodnie z treścią tekstu, inwestorów przyciąga wizja wysokich zwrotów, które oferuje większość protokołów DeFi. Wszystkie są o wiele bardziej dochodowe niż odkładanie pieniędzy na lokacie.

Autor wyjaśnia, że „Yield farming”, zarabianie części zysków z pożyczek udzielanych innym, uzyskanych przez ten lub inny protokół, jest jednym z najbardziej ryzykownych instrumentów inwestycyjnych. Inwestowanie zasobów cyfrowych w DeFi stanowi ogromne ryzyko dla wszystkich zaangażowanych entuzjastów kryptowalut, ponieważ protokoły DeFi istnieją tylko w sieci. Dlatego jego klienci nie są chronieni przez Federalną Korporację Gwarantowania Depozytów.

Na przykład, znany inwestor Marc Cuban padł ofiarą kaskady ataków typu flash-loan na Iron Finance (TITAN), protokołu DeFi wysokiego ryzyka, w który zainwestował.

Kiedy transparentność ma znaczenie

Cuban powiedział WSJ, że niewiarygodnie wysokie wskaźniki zwrotu oferowane przez DeFi wydają się rozsądne ze względu na niezrównane ryzyko związane z protokołami:

„Yield farming nie różni się zbytnio od kupowania akcji o wysokiej dywidendzie lub niezabezpieczonych długów obligacji o wysokiej rentowności. Nie bez powodu muszą płacić więcej niż inne firmy. Są narażeni na większe ryzyko.”

Zwolennicy DeFi nie zgadzają się z niektórymi komunikatami WSJ dotyczącymi ryzyka i transparentności zdecentralizowanych protokołów finansowych. Santiago Roel Santos, partner w skoncentrowanym na kryptowalutach funduszu zarządzania aktywami ParaFi Capital, wyraził opinię, że tradycyjnym instytucjom finansowym brakuje przejrzystości w porównaniu z DeFi.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze