Uniswap v3 już na OΞ | 10x mniej z tytułu opłat transakcyjnych!

Długo oczekiwana aktualizacja rozwiązań skalowania warstwy drugiej dla Uniswap została wypuszczona do użytkowania wraz z uruchomieniem wersji 3 na Optimistic Ethereum.

W poście z 13 lipca najpopularniejsza zdecentralizowana giełda na świecie ogłosiła uruchomienie wersji alfa Uniswap v3 na mainnecie Optimistic Ethereum (OΞ).

Wersja alfa to ograniczona wersja pełnego systemu, która umożliwia deweloperom stopniowe wdrażanie systemu i rozwiązanie wszelkich potencjalnych problemów:

„Proszę traktować to jako wczesny produkt alfa. Optimistic Ethereum to złożone rozwiązanie do skalowania warstwy 2, które wciąż wymaga rygorystycznych testów”.

Przedstawiciele Uniswap ostrzegli przed potencjalnymi przestojami i stwierdzili, że wycofanie z OΞ do warstwy pierwszej zajmie siedem dni. Stwierdzono również, że w momencie wprowadzenia na rynek dostępny jest ograniczony wachlarz aktywów, konkretnie ETH, USDT, WBTC, DAI i SNX, ale w nadchodzących dniach i tygodniach mają zostać dodane kolejne.

W fazie alfa platforma będzie obsługiwać początkową przepustowość 0,6 transakcji na sekundę. Zespół Uniswap poinformował, że powinno to odpowiadać pojemności transakcji mniej więcej zbliżonej do warstwy pierwszej, ale natychmiastowy wymiar potwierdzeń transakcji na OΞ oznacza, że ​​nie ma już oczekujących lub zablokowanych swapów.

Zakładając, że v3 ma równe wykorzystanie w kontekście warstwy pierwszej, OΞ powinna zapewnić nawet dziesięciokrotne oszczędności kosztów transakcji, jednak zwiększony popyt spowoduje wzrost kosztów gasu. W nadchodzących tygodniach i miesiącach szybkość transakcji ma być zwiększana. Infrastruktura jest testowana i optymalizowana na dużą skalę.

Założyciel protokołu Uniswap, Hayden Adams skomentował uruchomienie i możliwości szybkich transakcji, dodając:

„Budowanie rollupów Optimistic ogólnego przeznaczenia to niezwykłe przedsięwzięcie i krytyczny krok w kierunku masowej adopcji dla zdecentralizowanych finansów.”

Pierwsi użytkownicy są pod wrażeniem. Założyciel Bankless David Hoffman powiedział: „To jest natychmiastowe i niesamowicie tanie. 5 swapów w 30 sekund, a ja nawet nie próbowałem być szybki.”

Uniswap twierdzi, że rozwiązanie skalujące jest komplementarne do Ethereum 2.0:

„Skalowanie Ethereum będzie procesem iteracyjnym, ale jest to duży krok naprzód. Rollupy Optimistic i ETH 2.0 to komplementarne rozwiązania skalujące, które popchną DeFi do powszechnego zastosowania.”

OΞ używa Optimistic Rollup, które zmienia zasadę konsensusu zerowej wiedzy, zakładając, że wszystkie weryfikacje transakcji są prawidłowe. Użytkownicy interweniują tylko wtedy, gdy widzą nieprawidłową transakcję, dzięki której mogą przesłać „fraud-proof”, aby zasygnalizować, że dane są nieprawidłowe.

Platforma DeFi Synthetix również ogłosiła uruchomienie Optimistic Ethereum dla swojej giełdy warstwy drugiej na tydzień rozpoczynający się 26 lipca. Dostawca rozwiązań skalowania warstwy drugiej Ethereum ogłosił pod koniec maja współpracę z platformą analityczną blockchain Etherscan

Może Cię zainteresować:

Komentarze