Obłęd. Szał. Szaleństwo… To tylko kwestia czasu?

Rynki zdecentralizowanych finansów, takie jak Aave lub Compound, torują drogę do bardziej otwartego i dostępnego systemu finansowego. Czy protokoły DeFi nie pokazały jeszcze, na co je tak naprawdę stać?

Aave, jeden z najciekawszych projektów DeFi, zanotował ostatnio szczyt na poziomie 280 USD; w ciągu ostatnich 24 godzin nastąpiła jednak korekta o około 2,5%:

28 moneta w rankingu CoinMarketCap zaimponowała wielu entuzjastom kryptowalut swoim ostatnim wzrostem. Stało się to przedmiotem dyskusji podczas wywiadu, w którym Vance Spencer, współzałożyciel Framework Ventures, zwrócił uwagę na kilka kluczowych czynników stojących za imponującymi liczbami AAVE:

„Patrząc na główną infrastrukturę stojącą za wszystkimi protokołami DeFi, AAVE pod wieloma względami jest firmą z pełnym personelem i biurem. Nie skupiają się teraz na budowaniu protokołu, ale zamiast tego chcą adopcji instytucjonalnej… Ludzie to podchwycą. To tylko kwestia czasu.”

i dodał:

„Uważam, że AAVE jest liderem w zakresie potencjału instytucjonalizacji, przynajmniej w pionie swoich usług finansowych. Istnieją setki takich branż, które chciałyby uzyskać dostęp do tych usług, ale po prostu nie mają pojęcia, jak to zrobić”.

MATIC i inni

Jeśli spojrzy się na kapitalizację rynkową i cenę MATIC, trudno zignorować jego wzrost w ciągu ostatniego roku.

Spencer wyraził się o MATIC w następujących słowach:

„Myślę, że pod koniec lata zobaczymy prawdopodobnie 3 lub 4 tokeny w tym samym stylu, z wieloma takimi samymi rozwiązaniami. […] pojawiają się natywne projekty, takie jak Quickswap, Slingshot. Ważnym aspektem jest czynnik kosztów, szczególnie dla chętnych do wejścia w projekt, których po prostu nie było do tej pory na to stać”.

Podobną, pro wzrostową narrację sformułował również inny zwolennik kryptowalut. Spencer Noon powiedział:

„Rzeczywiście zmierzamy w kierunku obiecującego rajdu. Zarówno Polygon, jak i BSC pokazały […], jak zdobyć użytkowników. […] połącz to z infrastrukturą i doświadczeniem użytkownika, które są bardzo podobne do ETH. Tak, szczerze myślę, że to będzie szaleństwo. Chociaż jestem ciekaw, co stanie się potem, kiedy już opadnie kurz”.

Warstwa 2

Według Vance’a Spencera, technologia warstwy 2 pomoże tworzyć użyteczne systemy blockchain, które można skalować w dowolnej branży, dla której są wdrażane, i które mogą konkurować z uznanymi, scentralizowanymi systemami, takimi jak Visa.

Oto, co powiedział o tym Vitalik Buterin, twórca Ethereum.

„Jeśli spojrzysz na to z matematycznego punku widzenia, korzyści ze skalowalności wynikające z ulepszeń warstwy 1 i ulepszeń warstwy 2 multiplikują się. Jeśli masz rozwiązanie do shardingu, to samo rozwiązanie shardingu może zwiększyć skalowalność Ethereum o współczynnik 100, a ostatecznie nawet więcej”.

***

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze