Nie tylko sztuka. Pierwszy patent jako NFT na aukcji OpenSea

Jedyną rzeczą, której pozornie jeszcze nie widzieliśmy w ramach NFT, są patenty. Jednak to, co zostało dzisiaj odnotowane na Twitterze przez profesora Darrena Heitnera z University of Florida, wydaje się być właśnie pierwszym patentem wystawionym na aukcję jako NFT.

Pierwszy patent jako NFT?

Aukcja została wystawiona przez True Return Systems LLC i D. Tiller Law PLLC. Patent (patent USA nr 10 025 797) skupia się na zapewnieniu „[…] rozwiązania do utrzymania podstawowych korzyści z blockchain przy jednoczesnym rozszerzaniu aplikacji, ułatwiając połączenie przechowywania danych „w łańcuchu” i „ poza łańcuchem””. Ponadto patent wymienia potencjalne zastosowania w różnych branżach, w tym w opiece zdrowotnej, usługach finansowych, naukach o danych i nie tylko.

Patent jest obecnie notowany na poziomie 2,250 ETH (około 9 mln USD) na OpenSea. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji nikt nie uczestniczy w licytacji.

Patenty na NFT to dopiero początek większego trendu?

Mniej więcej w tym samym czasie pojawiły się doniesienia, że IBM będzie współpracował ze specjalistami z zakresu własności intelektualnej IPwe, aby reprezentować patenty jako NFT. Jak zauważono w raporcie, „grupa IBM zajmująca się blockchainem współpracuje już z klientami korporacyjnymi w zakresie działań technicznych, takich jak śledzenie łańcuchów dostaw żywności za pomocą łańcucha bloków”.

Przedstawiciele IBM wyznali ponadto we wspólnym oświadczeniu, że tokenizacja własności intelektualnej „pomoże pozycjonować patenty w kontekście łatwiejszej sprzedaży, handlu, komercjalizacji lub w innego sposobu zarabiania na nich”. Założyciel IPwe, Erich Spangenberg, stwierdził, że ceniony jest tylko niewielki procent rynku patentów. IPwe pracuje nad „globalnym rynkiem patentów” opartym na technologii blockchain. Zespół z IBM Services określił swoje aspiracje w tym zakresie mianem „digitalizacji wszystkiego”.

Co może zmienić NFT w sektorze patentów?

NFT patentu przedstawione przez Heitnera wydaje się szczególnie wyjątkowy z kilku różnych powodów. Po pierwsze, jest to najwyraźniej pierwszy publicznie dostępny patent wykorzystujący technologię blockchain, a także patent dotyczący praw do technologii blockchain. Ponadto NFT ma zbywalne prawa rzadko spotykane na porównywalnym poziomie. Nabywca NFT otrzymuje podpisaną umowę i ma prawo do wniesienia skargi o naruszenie w przypadku jej wystąpienia. Ponieważ dyskusja na temat najbardziej wartościowych przypadków użycia NFT nadal ewoluuje, patenty mogą znaleźć się na szczycie tej listy.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.