Europejskie wieloryby DeFi największą siłą światowej gospodarki kryptowalut

Chainalysis twierdzi, że gwałtowny wzrost inwestycji instytucjonalnych w przestrzeń zdecentralizowanych finansów (DeFi) doprowadził do powstania największej na świecie gospodarki kryptowalutowej.

Firma analityczna podkreśliła w nowym raporcie fakt niebagatelnego wzrostu gospodarki cyfrowej w Europie Środkowej, Północnej i Zachodniej, odnosząc się do aktywności kryptowalutowych wielorybów, które od lipca zeszłego roku masowo przelewają swoje fundusze na protokoły DeFi.

„Wolumen transakcji w tych regionach wzrósł znacząco w przypadku praktycznie wszystkich kryptowalut i rodzajów usług, ale zwłaszcza w przypadku protokołów DeFi. Większą część wzrostu napędzał napływ inwestycji instytucjonalnych, sygnalizowany dużymi transakcjami, choć wzrosła również aktywność detaliczna.

Wartość dużych, instytucjonalnych transakcji kryptowalutowych wzrosła z 1,4 miliarda dolarów (w lipcu 2020 r.) do 46,3 miliarda dolarów (w czerwcu 2021 r.), kiedy to stanowiła ponad połowę całego wolumenu transakcji na tym obszarze.”

transakcje kryptowalutowe w podziale na regiony
źródło: link

Analitycy Chainalysis podkreślili, że ​​lwia część wszystkich transferów kryptowalut o rozmiarze instytucjonalnym trafiła w ciągu ostatniego roku na platformy DeFi.

„Dane pokazują, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy większość dużych transferów o wymiarze instytucjonalnym trafiła na platformy DeFi. Biorąc to pod uwagę, nie jest zaskakujące, że większość tych transferów została dokonana w ethereum (ETH) i opakowanym ethereum (wETH), tokenie ERC-20 o wartości równoważnej do Ethereum, używanym powszechnie w protokołach DeFi.”

źródło: link

Wśród krajów wyszczególnionego regionu, wiodącymi pod względem wielkości ośrodkami były Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Holandia.

źródło: link

Analiza Chainalysis dotyczyła również wykorzystania kryptowalut w świetle różnych klas zasobów cyfrowych.

W większości krajów, wykorzystanie stablecoinów utrzymuje się niezmiennie na poziomie pomiędzy 25% do 30% wszystkich transakcji. Wymiar korzystania z altcoinów przedstawia się podobnie spójnie i zawiera się, w większości regionów, w przedziale 8 – 11%.

Większą rozbieżność widzimy jednak w rozbiciu na bitcoin i ethereum/ wETH. Ethereum i wETH są najpopularniejszymi aktywami cyfrowymi praktycznie w każdym państwie”.

Na adresy inwestorów z Europy Środkowej, Północnej i Zachodniej wpłynęło w ubiegłym roku ponad 1 bilion dolarów w aktywów cyfrowych, co odpowiada 25% światowego wolumenu branży.

Pełny raport Chainalysis przeczytasz tutaj.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze