Compound Finance | CeFi wchłonie zdecentralizowane finanse

4 967

Założyciel Compound Finance Robert Leshner, twierdzi, że CeFi ostatecznie wchłonie zdecentralizowane finanse (DeFi). Podobno istnieją sygnały, że to już się dzieje.

Przemawiając na szczycie DeFi REDeFiNE TOMORROW w Bangkoku w Tajlandii, Leshner przedstawił swoje poglądy na temat integracji CeFi / DeFi, problemów z Ethereum i zalet zdecentralizowanego zarządzania. Przyjrzyjmy się pokrótce głównym problemom w tej kwestii.

Czy zdecentralizowane finanse zostaną zepchnięte na boczny tor?

Mukaya Panich, dyrektor ds. przedsięwzięć i inwestycji SCB 10X (powiązany z Siam Commercial Bank), zapytał Leshnera o integrację DeFi z tradycyjnymi i scentralizowanymi finansami.

Panich skomentował, że już niebawem granice zaczną się zacierać. Scentralizowane finanse (CeFi) zaczną wykorzystywać DeFi do zasilania zaplecza w celu poprawy doświadczeń użytkowników.

„Jestem naprawdę podekscytowany, widząc systemy CeFi obsługujące operacje zaplecza DeFi”.

Leshner ostrzegł, że sieć Ethereum, na której zbudowana jest większość projektów DeFi, może już niebawem nie być w stanie sprostać temu zadaniu. Założyciel Compound Finance dodał, że Ethereum ma dobrą kompozycję, ale jest powolna i droga w użyciu oraz posiada swoje ograniczenia. Stwierdził, że niefortunną konsekwencją tego byłoby to, że sieć nie jest już ekonomicznie opłacalna w przypadku mniejszych transakcji i użytkowników z mniejszym saldem.

Zdecentralizowane finanse to nie Bitcoin

Zapytany o zalety i wady zdecentralizowanego zarządzania, takiego jak w modelu Compound, Leshner przytoczył dwie wyraźne zalety. Jego zdaniem oznacza to, że żadna pojedyncza jednostka nie może złośliwie zniszczyć protokołu i że każdy może przyczynić się do zbiorowej aktualizacji protokołu.

Z drugiej strony przyznał, że prowadzi to do wolniejszych decyzji dotyczących zarządzania i modyfikacji, a protokół może z czasem ewoluować coraz wolniej. Porównał go z Bitcoinem, który, jak powiedział, jest przewidywalny i wolno ewoluuje:

„Bitcoin odnosi tak duże sukcesy, ponieważ niewiele się w nim zmienia. Każdy wie, czego się po nim spodziewać”

Komentarze