Cena SafeDollar (SDO) spadła do 0 USD | 248-milionowy expolit na Polygon

5 855

SafeDollar (SDO) stablecoin nie okazał się dziś zbyt stabilny. W wyniku rzekomego cyberataku jego cena spadła do zera.

Cena SafeDollar (SDO), stablecoina zdecentralizowanych finansów (DeFi) opartego na blockchainie Polygon (MATIC), spadła dosłownie do zera w wyniku tego, co dziś wydaje się być ogromnym, wielomilionowym exploitem.

Chociaż szczegóły sprawy nie zostały jeszcze do końca zbadane, block exlplorer Polygonscan pokazuje, że 202 miliony USDC i 46 milionów USDT stablecoin zostały dziś nagle usunięte ze smart kontraktu SDO. Wartość utraconych środków szacuje się ogółem na około 248 milionów dolarów.

W rezultacie cena SafeDollar – która miała zawsze wynosić 1 USD, ponieważ jest to stablecoin – spadła do zera. Informacja znalazła również odzwierciedlenie na oficjalnej stronie projektu.

safedollar sdo spada do zera

Stablecoiny to specjalny rodzaj tokenów, które są powiązane z określonymi walutami fiducjarnymi, zwykle dolarem amerykańskim. Zostały zaprojektowane tak, aby zawsze zachowywać wartość odpowiadających im aktywów i – teoretycznie – powinny być zawsze zbywalne lub wymienialne w stosunku jeden do jednego.

W przypadku SafeDollar, jako swój fundament, stablecoin wykorzystuje kombinację „unikalnych cech seigniorage, protokołu deflacji i aktywów syntetycznych”.

SafeDolar podejmuje środki zaradcze

Wydarzenie zostało również dziś potwierdzone na kanale Telegram o nazwie „SafeDollar Announcements”, gdzie programiści nakłaniają użytkowników do zaprzestania wszelkich operacji za pomocą SDO i obiecują opracowanie przyszłego planu kompensacji.

„SafeDollar został zaatakowany. Wstrzymaliśmy działania na SafeDollar i badamy sprawę. WAŻNE: PROSIMY O ZAPRZESTANIE WSZYSTKICH TRANSAKCJI ZWIĄZANYCH Z $SDO. Ogłosimy post-mortem po zakończeniu dochodzenia i opracowaniu planu rekompensat dla dostawców płynności” – czytamy w komunikacie.

safedollar spadł do 0

Warto zauważyć, że nie jest to nawet pierwszy przypadek exploita na SDO. Zaledwie tydzień temu programiści SafeDollar opublikowali „Postmortem Analysis” dotyczącą exploita, który doprowadził do utraty 9959 tokenów SDS protokołu – wartych wówczas około 95 000 USD.

Może Cię zainteresować:

Komentarze