11 mld USD w „fałszywym” wolumenie na Uniswap | Co się stało?

Dzień po tym, jak Uniswap ustanowiło nowy – choć krótkotrwały i wątpliwy rekord dziennego wolumenu transakcji, Delta.financial zrobiła to ponownie – ku rozczarowaniu Uniswap, jednej z największych zdecentralizowanych giełd na świecie…

Delta to protokół DeFi służący do usuwania zmienności z handlu poprzez stabilizację płynności. Anonimowy deweloper z CORE, który zbudował Delta, opublikował inteligentny kontrakt, który pozwolił na zarejestrowanie prawie 11 miliardów dolarów wolumenu obrotu dla jednego tokena w ciągu ostatnich 24 godzin na Uniswap.

Statystyki, które zostały wyłączone ze śledzenia

DeFi odnosi się do zdecentralizowanych protokołów finansowych, które pozwalają ludziom handlować aktywami, zarabiać, pożyczać fundusze i dokonywać zakładów bez udziału banku, brokera lub bukmachera. Uniswap to jeden z kluczowych członków tego ekosystemu na Ethereum. Jednocześnie jest jedną z największych zdecentralizowanych giełd na świecie, z wartością ponad 4 miliardów dolarów ulokowaną w protokole w postaci zbywalnych kryptowalut. Uniswap pozwala użytkownikom wymieniać aktywa bezpośrednio z innymi osobami bez konieczności umieszczania tokenów pod opieką strony trzeciej, takiej jak scentralizowane giełdy kryptowalut.

Jeszcze do przedwczoraj, Uniswap nigdy oficjalnie nie obrócił więcej niż 2,22 miliarda dolarów dziennie dokładnie 26 października 2020 r., kiedy to Harvest Finance został zaatakowany przy użyciu flash loan od Uniswap.

Przez Uniswap przeszło wczraj 7,17 miliarda dolarów, z czego 6,13 miliarda pochodziło z tokena DELTA. Ale Uniswap Info, który śledzi statystyki dla DEX, przeniósł wolumen DELTA w stan „untracked”. Oznacza to, że ​​nie będzie się on już liczyć w globalnych statystykach wolumenu. Skorygowany wynik z wczoraj to 1,26 miliarda dolarów.

Co się tak naprawdę wydarzyło?

Zawyżona wielkość wolumenu ma najprawdopodobniej związek z systemem odnawiania płynności Delta. Algorytm, który sprawia, że ​​bicie tokenów Delta staje się droższe z upływem czasu, współdziała bezpośrednio z pulą płynności Uniswap, sprawiając, że wygląda na to, że odbywa się dużo transakcji.

Według twórcy Uniswap, Haydena Adamsa, przyczyną zdarzenia nie jest ani wash trading, ani też nieprawdziwy wolumen.

Działanie mające na celu odfiltrowanie handlu Delta spowodowało, że deweloper CORE, anonimowym projekcie stojącym za Delta, włamał się do systemu i pozwolił każdemu pobawić się statystykami Uniswap.info.

„Każdy może teraz utworzyć wolumen o wartości 20 mld USD na niestandardowym tokenie!” – napisał na Twitterze o 0xRevert, kiedy wolumen handlu Uniswap znacznie przekroczył 10 miliardów dolarów. „Atak będzie trwał do momentu przywrócenia historii handlu DELTA i otrzymamy [sic] przeprosiny od uniswap za nadużywanie scentralizowanej władzy”.

Teraz token o nazwie „You don’t blacklist delta.financial” i oznaczony jako „Ian Laphan fan token” stanowi 10,96 miliarda dolarów wolumenu obrotu, mimo że faktyczna płynność jest mniejsza niż 1 cent. Ian Laphan może być sarkastycznym odniesieniem do inżyniera Uniswap Iana Laphama.

0xRevert napisał również, że otworzy kontrakt, umożliwiając innym „tworzenie miliardów płynności w agregatorach statystyk”.

Hayden Adams określił groźbę 0xRevert jako „jedną z najgłupszych rzeczy, jakie kiedykolwiek widział” i bronił podejścia Uniswap.info. „Info zawsze odfiltrowywało fałszywe wolumeny” – dodał na Twitterze. „Jest to interfejs analityczny, a nie zdecentralizowany protokół.”

Komentarze