Czy Binance naruszyła sankcje nałożone na Rosję ?

Czy Binance naruszyła sankcje nałożone na Rosję ?

Jak donosi Bloomberg, departamenty bezpieczeństwa narodowego i wydział ds. przestępczości Departamentu Sprawiedliwości USA przyglądają się świadczeniu usług dla Rosjan przez giełdę kryptowalut Binance.

USA bada czy Binance naruszył sankcje

Zgodnie z raportem Bloomberga z 5 maja, Binance jest przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez departament bezpieczeństwa narodowego Departamentu Sprawiedliwości USA. Dochodzenie ma sprawdzić czy giełda przestrzega zasad nałożonych sankcji przeciw Rosji. Istniało podejrzenie, że giełda zezwala Rosjanom na korzystanie ze swoich usług pomimo sankcji USA.

Śledztwo dotyczące bezpieczeństwa narodowego jest prowadzone równolegle z dochodzeniem wydziału kryminalnego, podał serwis informacyjny, powołując się na pięć anonimowych źródeł. Binance jest przedmiotem kilku dochodzeń w Stanach Zjednoczonych. W tym dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości w sprawie naruszeń dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Przeczytaj także: Chińskie CBDC będzie promowane przez francuski BNP Paribas

USA ma oko na Binance od dłuższego czasu

Binance z Rosji się nie wycofał tylko ograniczył usługi po nałożeniu sankcji na ten kraj w kwietniu 2022 roku. Nadal tam działał, blokując tylko obszary Ukrainy, które nie były już pod kontrolą rządu i obsługując tylko osoby nieobjęte sankcjami.

Amerykańska Komisja do spraw Handlu Towarami i Kontraktami Terminowymi w marcu wniosła pozew przeciw Binance. Powodem jest zarzut o naruszenia zasad Know Your Customer (KYC) i AML.

Giełda poinformowała Bloomberg w oświadczeniu, że przestrzega prawa i amerykańskich oraz międzynarodowych sankcje. A jej protokoły KYC są zgodne z protokołami tradycyjnej bankowości. Giełda oświadczyła, że każdy klient podlega kontroli tożsamości i miejsca zamieszkania.

Ponadto:

„Nasza polityka narzuca podejście zerowej tolerancji dla podwójnych rejestracji, anonimowych tożsamości i niejasnych źródeł pochodzenia pieniędzy”.

Według Bloomberga, Binance „prowadził rozmowy” z Departamentem Sprawiedliwości na temat skarg, że naruszył poprzednią wersję sankcji wobec Iranu.

Inne giełdy krypto także pod obserwacją USA

Binance nie jest jedyną giełdą kryptograficzną, która musi stawić czoła kontroli naruszenia sankcji. Poloniex zapłacił 7,6 miliona USD ugody na rzecz Departamentu Skarbu USA za naruszenie sankcji wobec Krymu, Kuby, Iranu, Sudanu i Syrii.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze