Cyfrowy rubel rusza w maju

Cyfrowy rubel rusza w maju

Wprowadzenie pilotażowego programu cyfrowego rubla nastąpi w maju 2023. Rosja stara się nie zostawać w tyle za innymi gospodarkami w rozwijaniu technologii blockchain.

Cyfrowy rubel z opóźnieniem

Plan Banku Rosji dotyczący wdrożenia pilotażowej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) został nieco opóźniony. Bank centralny zdecydował się odłożyć jego uruchomienie do czasu przyjęcia kompleksowych ram regulacyjnych dla rubla cyfrowego. Ma to nastąpić gdzieś pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Według wtorkowego raportu państwowego serwisu informacyjnego TASS, pilotaż cyfrowego rubla miał pierwotnie rozpocząć się 1 kwietnia. Jednak data ta została przesunięta, ponieważ przepisy dotyczące CBDC przeszły dopiero w pierwszym czytaniu w Dumie.

Anatolij Aksakow, szef komisji ds. rynków finansowych Dumy Państwowej, powiedział, że bank centralny odłoży proces cyfrowego rubla, ponieważ ramy legislacyjne do wdrożenia nie są jeszcze gotowe, a bank nie planuje go wdrożyć w ramach eksperymentalnego reżimu prawnego . Powiedział, że ustawa dotycząca cyfrowego rubla prawdopodobnie zostanie uchwalona w kwietniu i zacznie obowiązywać w maju.

Banki chętne do uczestnictwa w pilotażu

Podczas gdy wiele prywatnych banków w innych krajach wyraziło brak przekonania co do integracji CBDC, banki uczestniczące w próbie cyfrowego rubla wyraziły chęć rozpoczęcia testów.

Pierwotnie planowało wziąć udział w programie pilotażowym 15 banków. Obecnie liczba ta spadła do 13. Po uruchomieniu programu pilotażowego banki te wezmą udział, wspierając rzeczywiste operacje z ograniczoną liczbą klientów.

Dodatkowo, niektórzy pracownicy banków będą służyć jako uczestnicy testów dla płatności detalicznych CBDC, wraz z Ingosstrakh, jedną z największych firm ubezpieczeniowych w Rosji.

Przeczytaj także: Cena złota ponownie zbliża się do 2 000 USD – amerykańscy regulatorzy zastanawiają się, co spowodowało upadek banków

Szansa dla gospodarki

Witalij Kopysov, dyrektor ds. innowacji w Sinara Bank, wyraził swój entuzjazm dla pilotażu i korzyści, jakie oferują inteligentne kontrakty.

„Wykorzystanie inteligentnych kontraktów powinno zmniejszyć obciążenie operacyjne banków i sprawić, że transakcje będą przejrzyste. Zmniejszy to szanse na niewłaściwe wykorzystanie funduszy rządowych i banków, ale ostatecznie uprości kontrolę nad istniejącymi umowami” – powiedział.

W ramach przygotowań do procesu urzędnicy Sinara Bank i Delobank wdrożyli usługi wymagane do uruchomienia pilotażu w swoich aplikacjach mobilnych na Androida, w tym:

  • możliwość otwarcia cyfrowego portfela dla rubla,
  • uzupełniania portfela,
  • otrzymywanie informacji o saldzie portfela
  • oraz sposób przeglądania historii operacji portfela.

„Głównym zadaniem cyfrowego rubla jest tworzenie nowych możliwości dla państwa i biznesu” – powiedział Kopysov.

„Banki jako pośrednicy finansowi otrzymają nową infrastrukturę do przelewów za pomocą cyfrowego rubla, w tym transgranicznych. Powstaną nowe usługi, stymulujące wzrost konkurencji o klientów z sektora finansowego.”

Chociaż program pilotażowy został opóźniony o około miesiąc, znacznie wyprzedza pierwotną datę uruchomienia, która miała nastąpić w 2024 r. Bank Rosji przyspieszył harmonogram wprowadzenia cyfrowego rubla, starając się przyspieszyć stworzenie obejścia systemu płatności SWIFT w obliczu zachodnich sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze