Cyfrowy dolar poprawi bezpieczeństwo narodowe USA

Cyfrowy dolar poprawi bezpieczeństwo narodowe USA  – Daleep Singh, były doradca Joe Bidena

Krucjata wielu regionów i mało demokratycznych państw świata przeciw panoszącemu się dolarowi amerykańskiemu jako głównego środka wymiany międzynarodowej przybiera na sile. Wzmacnia ją wojna Rosji z Ukrainą i postawa Chin.

Amerykanie świadomi zagrożenia będą musieli zareagować ale najpierw muszą znaleźć dobry sposób.

Może właśnie CBDC jest odpowiednim narzędziem i wiele wskazuje na to, że istotnie należy brać to rozwiązanie pod uwagę. Działania przybierają na sile i to masowo.

Rząd USA zna potencjał CBDC

Daleep Singh, były zastępca doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego ds. Ekonomii międzynarodowej w administracji Biden, zasugerował, że utworzenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) „wyprzedzi” ekosystem kryptowalut prywatnych i posłuży jako środek zapewniający bezpieczeństwo USA.

Singh wypowiedział się na temat CBDC we wtorek, podczas rozprawy senackiej komisji bankowej. Przyjął jednak opozycyjną postawę wobec nowo powstałej klasy aktywów, podkreślając, że kryptowaluty ułatwiają ataki ransomware i przyczyniają się do unikania sankcji nakładanych przez USA.

Z tego powodu Singh uważa, że w najlepszym interesie USA byłoby wydanie cyfrowego dolara.

„ To może być najlepszy krok, jaki moglibyśmy podjąć [w celu ochrony interesu narodowego], ponieważ zdeklasowałby ekosystem kryptowalut. „

Jednak wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej, Lael Brainard, podczas przemówienia dotyczącego dolara cyfrowego we wrześniu zeszłego roku, powiedział:

„Bank centralny nie będzie starał się wyprzedzać prywatnej działalności gospodarczej w płatnościach lub w inny sposób”.

Przeczytaj także : Recesja w USA się lekko opóźni ale jest nieuchronna – wyniki badań

Brainard w szczególności wspomniał o obawach dotyczących CBDC, które mogłyby spowodować, że Fed stałby się bankiem klientów detalicznych za pomocą dolara cyfrowego- co może potencjalnie zmniejszyć rolę banków prywatnych w gospodarce. I powiedział, że bank centralny musi zbadać czy gospodarka wymaga wprowadzenia dolara cyfrowego.

Dla Singha inicjatywa państwa w sprawie wprowadzenia cyfrowego dolara jest pożądanym zjawiskiem, ponieważ pomoże chronić interesy finansowe USA. Jak na raziej e-dollar jest nadal w fazie wczesnego testowania pilotażowego i ma przed sobą długą drogę zanim przeciętny Amerykanin będzie miał do niego dostęp.

Największy konkurent USA, Chiny pilnie pracują nad wprowadzeniem CBDC, a ich projekt cyfrowego Yuana ma miejsce obecnie w ponad 17 prowincjach, w tym w 26 dużych miastach i obejmuje 5,6 miliona handlowców. Na początku stycznia Chiński Bank Ludowy (PBOC) po raz pierwszy uwzględnił E-CNY do oficjalnych raportów gotówkowych, a cyfrowa waluta narodowa w obiegu stanowiła wartość 13,61 miliarda juanów (około 2 miliardy dolarów). Wartość ta odpowiadała około 0,13% z 10,5 biliona wszystkich juanów w obiegu pod koniec grudnia 2022.

Według Yaya Fanusie, szefa ds. polityki Crypto Council for Innovation i byłego analityka CIA, późne wprowadzenie CBDC w USA może spowodować utratę wpływu na globalny system finansowy.

Podczas wywiadu Bloomberga we wtorek Fanusie wyjaśnił, że państwa objęte sankcjami chcą przeprowadzać transakcje transgraniczne z wykorzystaniem infrastruktury finansowej, która nie jest kontrolowana przez USA, a CBDC wydane przez dane państwo może być częścią tego rozwiązania. Jeśli USA mają niewielki wpływ na te nowe standardy, „wpływa to na gospodarkę USA”, powiedział.

„Siła naszych sankcji wynika z centralnej pozycji USA w globalnej infrastrukturze finansowej”, powiedział Fanusie.

„Więc jeśli to trochę się zmieni, co nie znaczy od razu, że Chiny zamierzają przejąć kontrolę lub że juan całkowicie wyprze dolara, ale jeśli istnieje realne rozwiązanie, dzięki któremu sankcjonowane państwa mogą teraz przeprowadzać transakcje, to zwiastuje kłopoty dla USA”.

Podczas gdy Fed poczynił pewne postępy w projekcie cyfrowego dolara, w tym wydał najnowszą wersję białej księgi 18 stycznia, to jednak nie otrzymał jeszcze zgody rządu do kontynuowania prac nad CBDC.

Fanusie zauważył, że Chiny wyraźnie korzystają z przewagi podjęcia szybkich prac nad CBDC.

 „I po przetworzeniu „milionów transakcji” w „milionach portfeli”, „mają szereg testerów, którzy testują inteligentne umowy i programowalność w zakresie cyfrowego pieniądza. Faktycznie mają dane, nad którymi pracują. I pomagają innym krajom zaprzyjaźnionym we wprowadzeniu standardów CBDC.”

Okaże się, czy Chiny będą dążyć do uczynienia cyfrowego juana globalnego walutą, czy też skupią się na ustanowieniu dominacji krajowej, a nie na próbie pokonania dolara amerykańskiego, jak sugerowali niektórzy.

Dane z Rady Atlantyckiej pokazują, że 114 krajów, reprezentujących ponad 95% globalnego PKB, obecnie badają tworzenie CBDC. Spośród nich 11 krajów w pełni uruchomi walutę cyfrową w 2023 roku. Ponad 20 krajów „podejmie znaczące kroki w kierunku pilotowania CBDC”. Australia, Tajlandia, Brazylia, Indie, Korea Południowa i Rosja zamierzają rozpocząć lub kontynuować testy w 2023 roku. Europejski Bank Centralny prawdopodobnie rozpocznie pilotażowy program w przyszłym roku.

Od grudnia 2022 wszystkie gospodarki G7 osiągnęły zaawansowany etap rozwoju CBDC.

Projekt  Cedar, który jest testowany w Nowym Jorku i nazywany jako hurtowy eksperyment CBDC Rezerwy Federalnej z badań wszedł na etap testów praktycznych.

Prawie każdy kraj z grupy G20 poczynił również znaczne postępy i zainwestował w ostatnich miesiącach znaczne środki w tworzenie CBDC. 18 z 20 członków jest obecnie na zaawansowanym etapie rozwoju, a siedem krajów już w fazie pilotażowej.

Może Cię zainteresuje :

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze