Recesja w USA się lekko opóźni ale jest nieuchronna – wyniki badań

Recesja wciąż się zbliża do USA, ale wystąpi w późniejszym terminie, mówi NABE
Według najnowszych badań, National Association for Business Economics (NABE) spodziewa się, że recesja w USA rozpocznie się jeszcze w tym roku. U udany początek roku w tym nie przeszkodzi.

National Association for Business Economics (NABE) – jest największym międzynarodowym stowarzyszeniem ekonomistów stosowanych, strategów, naukowców i decydentów zaangażowanych w stosowanie ekonomii. Założona w 1959 roku, jest jedną z organizacji członkowskich Allied Social Science Associations. Według strony internetowej stowarzyszenia, „misją NABE jest zapewnienie przywództwa w wykorzystaniu i zrozumieniu ekonomii”.

Rynki we wszystkich dziedzinach zaczęły odczuwać spadki w lutym po tym, jak najnowszy raport o zatrudnieniu w USA okazał się lepszy niż oczekiwano. Dane makro zaskakiwały pozytywnie przez resztę miesiąca, od sprzedaży detalicznej po dane PMI, wzrost gospodarczy i wyższe niż oczekiwano dane o inflacji.

Spowodowało to ponowną wycenę, a wielu ekonomistów zaktualizowało swoje prognozy gospodarcze. Ale konsensusem jest nadal wstąpienie gospodarki USA w recesję w USA w tym roku, jednak kilka miesięcy później niż wcześniej sądzono.

Najnowsze badanie National Association for Business Economics, opublikowane w poniedziałek, potwierdziło tę perspektywę. Prawie 60% panelistów ankietowych przewiduje ponad 50% prawdopodobieństwo, że Stany Zjednoczone wejdą w recesję w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Zdania różniły się co do tego, kiedy dokładnie nastąpi recesja. Tylko 28% wskazało na pierwszy kwartał, 33% spodziewa się recesji w drugim kwartale, a 21% w trzecim kwartale.

„Szacunki dotyczące skorygowanego o inflację produktu krajowego brutto lub realnego PKB, inflacji, wskaźników rynku pracy i stóp procentowych są szeroko rozpowszechnione, prawdopodobnie odzwierciedlając różne opinie na temat losów gospodarki – od recesji przez miękkie lądowanie po silny wzrost, – powiedziała prezes NABE Julia Coronado w oświadczeniu.

Kolejną wielką niewiadomą jest to, jak agresywnie będzie działać Rezerwa Federalna, aby zbliżyć inflację do celu 2%.

„Poglądy panelistów są podzielone co do tego, jak wysoko Rezerwa Federalna może podnieść stopy procentowe, jak długo stopy mogą pozostać na szczycie, kiedy rozpoczną się cięcia i co zasygnalizuje działania banku centralnego na każdym z tych frontów” – powiedział NABE Outlook Survey prezes i główny ekonomista Conference Board, Dana Peterson.

Przeczytaj także : Coinbase zawiesza handel BUSD z dniem 13 marca

Uczestnicy ankiety zrewidowali również swoje prognozy dotyczące wzrostu zatrudnienia, szacując średni miesięczny wzrost na 102 000. Jest to znacząca korekta w górę od grudniowej sumy 76 000.

Jednocześnie 51% respondentów wskazało, że zbyt duże zacieśnienie polityki pieniężnej stanowi największe ryzyko pogorszenia koniunktury.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze