Cyfrowe euro | Włoskie banki uruchamiają eksperymentalny projekt

4 147

Włoskie Stowarzyszenie Bankowe, ABI, przeprowadza testuje cyfrowe euro, chociaż EBC nie podjął jeszcze jasnej decyzji w sprawie cyfrowej waluty banku centralnego.

Stowarzyszenie Banków Włoskich (ABI) potwierdziło swoje poparcie dla wprowadzenia suwerennej europejskiej waluty cyfrowej, rozpoczynając badania pilotażowe nad projektem cyfrowego euro.

Zgodnie z zapowiedzią, stowarzyszenie współpracuje ze swoim oddziałem badawczo-rozwojowym, ABI Lab i bankami komercyjnymi w całym kraju, aby opracować eksperymentalne, cyfrowe euro.

Włoski Bank Centralny nie jest, póki co, zaangażowany w sprawę

Badanie ABI dotyczące cyfrowego euro będzie podobno koncentrować się na dwóch głównych obszarach – technicznej analizie wykonalności i programowaniu cyfrowej waluty banku centralnego w celu odróżnienia od istniejących elektronicznych metod płatności.

Włoska firma SIA będzie wspierać konsorcjum w technicznych badaniach odnośnie wykonalności projektu. SIA jest również współpracownikiem Project Spunta, warstwy rozliczeń międzybankowych ABI opartej na blockchain.

Chociaż projekt koncentruje się na eksperymentalnym cyfrowym euro, nic nie wskazuje na to, aby włoski bank centralny był zaangażowany w sprawę. Zamiast tego inni współpracownicy, tacy jak zespół usług cyfrowych Reply i gigant konsultingowy PwC, zostali wybrani jako partnerzy w badaniu pilotażowym.

Przygotowania na przyszłość

Dla samego ABI, program jest częścią starań mających na celu przygotowanie włoskich banków na przyszłość, która mogłaby zakłądać, że cyfrowe euro zostanie wprowadzone. Komentując cele i zadania projektu, rzecznik ABI powiedział:

„Celem tej inicjatywy jest aktywny udział w debacie publicznej i wspieranie banków działających we Włoszech w przygotowaniach na przyszłość. Jej celem nie jest uprzedzenie decyzji [Europejskiego Banku Centralnego] w sprawie przyjęcia waluty cyfrowej, ale raczej zbadaj możliwe przypadki użycia i zastanowienie się wcześniej nad konsekwencjami możliwego wdrożenia.”

Jeszcze w grudniu urzędnik EBC powiedział, że faza rozważań banku nad cyfrowym euro może się rozpocząć w 2021 r. Rzeczywiście, poprzednie raporty wskazywały, że do utworzenia cyfrowej waluty regionalnego banku centralnego pozostało co najmniej pięć lat.

Bank centralny Francji prowadzi już kilka protokołów testowych dla swojego eksperymentalnego cyfrowego euro. Deweloper Ethereum, ConsenSys, jest jedną z firm sektora blockchain współpracujących z firmami partnerskimi testującymi cyfrowe euro w imieniu Bank of France.

Komentarze