Coinbase: wolument obrotu firmy spadł aż o ponad połowę

Notowania Coinbase spadają

Największa amerykańska platforma aktywów cyfrowych Coinbase zarejestrowała około 76 miliardów dolarów wolumenu obrotu spot, co stanowi spadek o 52 proc. w porównaniu z okresem sprzed roku.

Z danych zebranych przez firmę badawczą CCData wynika, że wspomniany wolumen jest również prawdopodobnie najmniejszy od czasu bardzo głośnego bezpośredniego wejścia firmy na giełdę Nasdaq w kwietniu 2021 r., co miało miejsce na krótko przed szczytem cen kryptowalut.

Na czym zarabia Coinbase?

W tym miejscu należy wyjaśnić, że wolumen obrotu jest kluczowym wskaźnikiem dla giełd, a Coinbase czerpie największą część swoich przychodów z opłat transakcyjnych. W drugim kwartale br. przedsiębiorstwo poinformowało, że tak zwane przychody z transakcji stanowiły 54 proc. jego całkowitych przychodów. – Ogólnie rzecz biorąc, wygląda to na trudny kwartał (dla Coinbase – przyp. red.) – powiedział Owen Lau, analityk w firmie Oppenheimer & Co.

Prognozuje się, że Coinbase odnotuje siódmą z rzędu kwartalną stratę. Wiadomo już, że oficjalnie wszystkie liczby związane z funkcjonowaniem firmy mają zostać podane do publicznej wiadomości 2 listopada.

Co ciekawe, nawet pomimo spadku Coinbase prawdopodobnie w dalszym ciągu zyskało udział w rynku w tym kwartale. Jak podaje CCData, procentowy udział firmy w ogólnym wolumenie obrotu spot prawdopodobnie wzrósł do 5,7 proc, w porównaniu z 4,2 proc. rok wcześniej.

I tak, analitycy z Mizuho Securities spodziewają się, że wolumen obrotu Coinbase znajdzie się poniżej konsensusu szacowanego na 86 miliardów dolarów, a przychody firmy będą o 10 proc. niższe od prognoz.

Zobacz też: Rezerwa Federalna USA: plan doprowadzenia do niższej inflacji może być trudny do zrealizowania

Problemy z SEC

Przypomnijmy, że Coinbase zostało oskarżone przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd m.in. o prowadzenie nielegalnej giełdy. Firma odpiera te zarzuty.

Akcje przedsiębiorstwa wzrosły w tym roku ponad dwukrotnie do poziomu około 80 dolarów, po spadku o 86 proc. w ubiegłym roku. Po wejściu na giełdę Nasdaq na początku 2021 r. kurs akcji wynosił ponad 350 dolarów.

Może Cie zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze