Cochran: Giełdy krypto, Wagnerowcy, Prigożyn i CommEX. Rosyjskie słupy i firmy widmo?

Poniższy artykuł będzie w istocie swobodnym tłumaczeniem analizy dokonanej przez Adama Cochrana (@adamscochran), za pośrednictwem Twittera. W swojej analizie znany w sektorze crypto analityk próbuje rzucić więcej światła na decyzję Binance o opuszczeniu rosyjskiego rynku. Sprawdźmy.

Poniższy wpis będzie w pełni tłumaczeniem treści zamieszczonych przez Adama Cochrana. Także grafiki pochodzą z tweeta, do której poniżej zamieszczamy źródłowy link i odsyłamy poniżej.

Binance twierdzi, że aby zapewnić płynny proces dla istniejących rosyjskich użytkowników, proces off-boardingu potrwa do jednego roku. Wszystkie aktywa istniejących rosyjskich użytkowników są bezpieczne i chronione. Patrząc w przyszłość giełda rzekomo zdaje sobie sprawę, że działalność w Rosji nie jest zgodna ze strategią zgodności firmy. Pozostaje bardzo pewna długoterminowego wzrostu branży web3 na całym świecie i skupia energię na ponad 100 innych krajach, w których działa. Ale… czym właściwie jest CommEX, któremu odsprzedała biznes? https://www.commex.com/en

Adam Cochran na tropie

  • Cochran uważa, że Binance prawdopodobnie pierze pieniądze pochodzące z Rosji
  • Wg. analityka ogłosili, że sprzedają swój rosyjski biznes Commex ale problemem jest to, że Commex tak naprawdę nie istnieje
  • Do początku XXI wieku Commex był firmą zajmującą się kartami kredytowymi. Ale jak widać z historii serwera nazw w domenie, była ona dostępna do zakupu na uniregistrymarket (GoDaddy) i została zaktualizowana dopiero 21 września 2023 roku.

Zamiast tego Commex okazuje się być… Nową firmą z Seszeli (nie jest jeszcze nawet widoczna w rejestrach) i wydaje się działać na Binance Cloud. Nawet pozwala zalogować się za pomocą Binance jako głównego wezwania do działania.

Wierzchołek góry lodowej?

Co jest w tym interesującego? Dwie rzeczy.a Po pierwsze, Binance Cloud już nie istnieje. Została zamknięta w 2022 roku wraz z Connect. Więc nikt już nie działa na Binance Cloud, ponieważ nie jest to możliwe. Nawet przez WazirX, partnera biznesowego Binance. Wg. Cochrana giełdy Binance Cloud mogą dzielić płynność z płynnością Binance. Jak opisano w postach na blogu Binance dot. Cloud, które nadal znajdują się na ich stronie:

To wyjaśniałoby, w jaki sposób ta witryna dnia 1 ma 1 mln USD wolumenu na BTC/UST ze zdrowym spreadem po obu stronach rynku, pomimo uruchomienia zaledwie 5 godzin wcześniej.

Jedynym sprzedawcą P2P na stronie jest trader par RUB/BTC o nazwie „Golden_Rabbit”, który zarejestrował się 11 dni temu przed uruchomieniem i przed aktualizacją serwerów nazw URL. Oznacza to, że logował się z serwerów lokalnych. Ich jedyną metodą płatności jest Tinkoff. Tinkoff to rosyjski a’la bank znany z tego, że obsługuje metody płatności spoza Rosji, które działają w kraju. Jest obsługiwany przez 6 największych rosyjskich witryn P2P. Te oferują bezpośrednie doładowanie sald RUB na Binance.

Tak więc ta nienazwana, nowa giełda domen, która twierdzi, że jest wspierana przez wiodące fundusze venture capital (ale nie wymienia żadnego z nich) w pierwszym dniu swojej działalności kupuje aktywa Binance w Rosji, akurat działa na Binance Cloud (która nie jest już oferowana) i oznacza, że transakcje po prostu zbieżne są z płynnością Binance.

Wagnerowcy w grze?

Adam Cochran pyta: Dlaczego CZ jest tak zdesperowany, aby przepływ płatności pozostał otwarty, że dodaje tutaj kolejną warstwę firmy-słupa? Na tym wykresie można zauważyć nagły wzrost cen wraz z deltą między parą BTC/USD na Binance a parą BTC/RUB, także na Binance.

Mniej więcej w tym samym czasie pojawił się jeden ze słynnych postów CZ (dostępny poniżej), ale tego dnia nie było żadnych wiadomości na Binance. Nic ważnego się nie dzialo. Zamiast tego, kilka godzin później, po gwałtownym wzroście wolumenu RUB na Binance – Prigożin kazał siłom Wagnera maszerować na Moskwę.

Jeśli cofnąć się i zestawić delty na parze BTC/RUB na Binance i parze BTC/NGN na Binance, to od 2022 r. występuje stały dwutygodniowy skok, w którym mniej więcej co 15 dni pieniądze przemieszczają się z RUB->BTC->NGN.

Trwało to do początku czerwca, kiedy to wiele sił Wagnera z Afryki zostało wycofanych z powrotem do Rosji w celu wkroczenia na Ukrainę. W tym czasie wolumen NGN<>BTC na Binance wzrósł; i ostatecznie dosłownie oszalał po tym, jak siły Wagnera pomaszerowały na Moskwę.

Obecnie siły Wagnera pojawiają się na wschodzie Ukrainy pod rosyjskimi sztandarami, ale ci, którzy nie są, nadal działają w Afryce. AkuratNGN jest jedną z dwóch najłatwiejszych walut do przenoszenia lokalnie w Afryce (drugą jest ZAR). Na początku tego roku rząd Nigerii wydał ostrzeżenie przeciwko Binance, który twierdził, że nie działa w tym kraju.

Najważniejszymi wydarzeniami były tony pieniędzy, które przeznaczyli na reklamę w Nigerii (w tym sponsorowanie Nigeryjskiego Idola). Także ogłoszenia o rekrutacji na lokalnego przedstawiciela. Ich lokalni „agenci” to w ocenie Cochrana firmy fasadowe założone i finansowane przez Binance, które istnieją na rynku P2P.

Rosyjski Bank Centralny, Prigożyn i Binance?

Sprzedają za pośrednictwem doładowań telefonów komórkowych i innych lokalnych metod płatności, a Binance płaci im za prowadzenie niezależnej działalności. Sekcje wewnętrznego „BOffice” Binance (wewnętrzne repozytorium dokumentów Binance zbudowane na Okta) miałyby regionalną obsługę klienta, która kierowałaby użytkowników w regionach objętych sankcjami do tych konkretnych dostawców P2P, aby pomóc uniknąć ograniczeń KYC. Praktyka ta obejmowała wg. Adama Cochrana osoby z Rosji i Krymu. Następnie 23 sierpnia samolot Prigożina został zestrzelony, a pieniądze zaczęły napływać z powrotem do NGN.

Idąc dalej 6 września Gleb Kostarev i Vladmir Smerkis, dwaj dyrektorzy zarządzający regionami WNP/Rosji w Binance, ustąpili ze stanowisk. Obaj tego samego dnia.

Zostali szybko zastąpieni przez Olgę Goncharovą, która wcześniej była dyrektorem w Centralnym Banku Rosji, odpowiedzialnym za sprawozdawczość nadzorczą spółek znajdujących się pod nadzorem Banku Centralnego. Po latach wyników, pod koniec czerwca, na dwa dni przed marszem Prigożina na Moskwę, BNB Binance zaczął osiągać znacznie gorsze wyniki niż BTC. Według Cochrana po prostu CZ wsparł BNB zyskami z transferów grupy Wagnera.

Podsumowując Cochran wskazuje, że Commex to kolejna firma-słup Binance, która próbuje czerpać zyski od rosyjskich oligarchów i najemników. Istnieje powód, dla którego rosyjska strona OTC „Best Change” wymienia tylko dwie kluczowe giełdy w swoich najlepszych ofertach. Z Binance Cloud dla Commex siedzącym na AWS i domeną zaparkowaną w GoDaddy, Cochran wskazuje, że wkrótce zobaczymy roszczenia dotyczące sankcji.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze