VC: Giełda Huobi niewypłacalna? Cochran: Justin Sun 'przehulał’ 2,4 mld USD środków klientów. Będzie efekt domina?

Giełda kryptowalut Huobi (po niedawnym rebrandingu już HTX) przeżywa kryzysowe chwile. Czy będziemy mieli kolejny przypadek FTX 2.0? W weekend po ataku hakerów skradziono jej klientom akytwa warte 7,9 mln USD. To jednak nic w porównaniu z tym, czego rzekomo miał dopuścić się główny udziałowiec i kontrowersyjny kryptowalutowy 'krezus’ Justin Sun. Według Adam Cochrana z Cinneamhain Ventures (VC) Sun jest winien klientom własnej giełdy blisko 2,4 mld USD, których… Może nie posiadać.

Jak widać na powyższym wykresie, podczas gdy Huobi twierdzi, że aktywa są warte 200 milionów dolarów w ETH, dane zebrane przez Adama Cochrana, potwierdzone w Defilama. Rzeczywista wartość wynosi poniżej 113 milionów dolarów, nawet biorąc pod uwagę opakowany ETH (WETH) i postawiony ETH (stETH). Źródło: Adam Cochran, X

W protokole JustLend analitycy zidentyfikowali rozbieżności dotyczące udziałów rezerw USDT (Tether) i tokenów giełdowych. Przypomnijmy – Sun uruchomił blockchain Tron w 2017 roku i jest właścicielem większości udziałów w Huobi (obecne HTX od Huobi – Tron – eXchange). Giełda twierdzi, że posiada 200 milionów dolarów w Ethereum. Tymczasem wg. danych z DefiLama ma tylko 120,8 miliona dolarów, w co wliczają się wrapped ETH (wrETH) i staked ETH (stETH). 30 sierpnia, czyli relatywnie niedawno przed sytuacją Huobi ostrzegaliśmy o sprawie. Zachęcamy do zapoznania się poniższą analizą Glassnode’a, która nie straciła na aktualności i dostępna jest tutaj:

Sun obraca środkami klientów?

Giełda przekazała także, że posiada 624 miliony dolarów w stablecoinach USDT, tymczasem… Ujawnia tylko niewiele ponad 120 milionów dolarów w swoich rezerwach. Wg. analizy on-chain niepokojące jest to, że 14,7% rezerw jest powiązanych z kontrowersyjnymi stakowanymi tokenami Tether (stUSTD). Tokeny te mają rzekomo oferować 4,2% zwrotu z krótkoterminowego długu rządowego USA, za pośrednictwem platformy pożyczkowej JustLend opartej na kryptowalucie Tron (TRX), Justina Suna. W istocie jednak niektórzy (w tym Cochran) twierdzą, że zamiast kupować obligacje rządowe, fundusze są przekazywane bezpośrednio… Do portfeli kryptowalutowych Suna (HTX lub Binance).

Tylko 119 mln USD z rzekomych 624 mln deklarowanych przez Huobi znajduje się na giełdzie. Źródło: Adam Cochran

Nie dalej niż w zeszłym tygodniu Sun został poddany kontroli za emisję wartych 815 milionów dolarów w stablecoinach TrueUSD (TUSD), używanych również do 'bicia’ nowych stUSDT, w celu dokapitalizowania JustLend. Wedłu doniesień Bloomberga, wartość stUSDT wzrosła do ponad 1,8 miliarda dolarów w mniej niż trzy miesiące. Analityczna firma ChainArgos wskazała, że giełda przechowuje wsystkie rezerwy w USDT i stUSDT. W marcu Sun został pozwany przez SEC. Powód? Naruszenie prawa papierów wartościowych i manipulacje rynkowe związane z tokenami TRX i BTT. Justin Sun uruchomił funkcję stakowania stakowanych USDT (stUSDT), która umożliwia użytkownikom stakowanie USDT lub TUSD (TrueUSD) w celu otrzymywania tokenów stUSDT.

Podsumujmy, wg. analizy Adama Cochrana środki z Huobi przekierowywane na adresy Justina Suna lub wykorzystywane do obsługi JustLend, platformy pożyczkowej powiązanej z ekosystemem Huobi. Co więcej wbrew stanowisku giełdy wg. której rzeczywiście spala ona stUSDT, dochodzenie Cochrana wskazuje, że kontrahentami USDT na Huobi są portfele depozytowe lub Binance. Jednym słowem – 'tworzone z powietrza aktywa’ w zamian za nieznany kapitał własny. Cochran szacuje, że domniemany dług Justina Suna wobec niczego nieświadomych użytkowników w ekosystemach Huobi i Tron wynosi około 2,4 miliarda dolarów.

Może Cię zainteresuje:

BitcoinBlockchainBTCHuobiKryptowalutyKryzysSpadek
Komentarze (0)
Dodaj komentarz