Założyciel Cardano Charles Hoskinson wzywa do zakończenia wydobywania Bitcoinów

7 560

Charles Hoskinson, założyciel blockchaina Cardano (ADA), uważa że wydobywanie Bitcoinów (BTC) powinno być zatrzymane. Wszystkie istniejące jednostki aktywów powinny być ponadto przekształcone w opakowane BTC – Wrapped Bitcoin (wBTC).

Sprawdź: Kim Kardashian promowała shitcoina

wBTC jest dostępny obecnie na platformach typu smart contracts, takich jak Ethereum czy Cardano. Dla wyjaśnienia wBTC to „tokenizowana wersja Bitcoina, która jest zabezpieczona 1 do 1 za pomocą prawdziwych BTC. Zaletą wBTC jest to, że możemy np. wykorzystać Bitcoina w blockchainie Ethereum w ekosystemie DeFi”.

Jak twierdzi Hoskinson, jeśli sieć miningowa Bitcoina zostanie zamknięta, flagowy zasób cyfrowy może nadal istnieć jako opakowany Bitcoin (wBTC) w innych blockchainach. Jego zdaniem branża kryptowalutowa nie potrzebowałaby mechanizmu konsensusu proof-of-work, który określa słowami „kopalni złota pozwalającej na wydobywanie aktywa”.

Charles Hoskinson: kopalnie Bitcoina zużywają za dużo energii

Założyciel Cardano (ADA), blockchaina wykorzystującego mechanizm proof-of-stake, uważa, że blockchain Bitcoin jest obecnie zoptymalizowany tylko pod kątem procesu wydobycia. Według niego wysiłki na rzecz budowania projektów w tej sieci odniosły niewielki sukces, ponieważ nie jest on po prostu przeznaczony do takich celów.

Podkreśla też, że kopalnie Bitcoina zużywają za dużo energii, biorąc pod uwagę, że liczba BTC pozostawionych do wydobycia jest mniejsza niż ta, która jest już w obiegu. Twierdzi, że dalsze wydobywanie BTC nie jest dobrą inwestycją energetyczną.

Hoskinson dodał też, że tylko maksymaliści Bitcoina nie zgodzą się z jego przemyśleniami, ponieważ twierdzą, że proof-of-work to „źródło prawdy i przeciwwaga dla tradycyjnych banków”.

W trakcie swojego streamu założyciel Cardano przekonywał, że przejście branży na wBTC rozszerzyłoby wykorzystywanie Bitcoina do innych celów. „Przeniesienie wszystkich wydobytych Bitcoinów do szerszego ekosystemu krypto poprzez opakowanie ich może pomóc w rozszerzeniu jego wykorzystania i adopcji”.

Charles Hoskinson powoływał się również na przyjęcie BTC przez Salwador, mówiąc że choć BTC jest cyfrowym złotem o prawdziwej użyteczności i może działać jako dobra „przechowalnia wartości”, to jednak aktywa te nie są dobrym środkiem wymiany i jednostką rozliczeniową ze względu na zmienność wyceny. Następnie tłumaczył, że opakowany Bitcoin mógłby zostać wykorzystany do stworzenia stablecoinów, które mogłyby posłużyć za środek wymiany i jednostka rozliczeniowa.

wBTC mogłyby być wykorzystywane we wszelkiego rodzaju zdecentralizowanych aplikacjach i inteligentnych kontraktach oraz potencjalnie wykorzystywane przez całe państwa do tworzenia środków wymiany i jednostki rozliczeniowej, aby faktycznie dysponować stabilną walutą, z której można by korzystać przy rozsądnej polityce pieniężnej

– Charles Hoskinson

Jednocześnie przekonywał, że opakowany Bitcoin nadal pozostaje Bitcoinem, ponieważ zachowuje wszystkie właściwości i cechy tego aktywa.

Hoskinson przewiduje, że więcej wBTC pojawi się w innych sieciach blockchain w ciągu najbliższych lat.

Komentarze