Chainalysis | Wskaźnik adopcji bitcoina i największych kryptowalut rośnie o 880%
Firma analityczna Chainalysis ujawniła swój Global Crypto Adoption Index 2021, część bardziej szczegółowego raportu, który zostanie opublikowany we wrześniu. Okazuje się, że bitcoin i inne kryptowaluty znajdują się na bardzo wysokim poziomie adopcji.
„Nie tylko handel i spekulacje”
Wnioski Chainalysis opierają się na metodologii, która nie dotyczy wyłącznie kwestii wolumenów. Analitycy twierdzą, że wyniki zaprezentowane w badaniu adopcji bitcoina i kryptowalut obejmują kraje, w których działają profesjonaliści i instytucje, ale także te, w których polegają na nich „zwykli ludzie”. W ten sposób Indeks próbuje mierzyć rzeczywiste przypadki użycia, a nie tylko „handel i spekulacje”.
Chainalysis przeanalizowała dane ze 154 krajów i zmierzyła obecny w nich stopień adopcji kryptowalut za pomocą następujących wskaźników: otrzymanej i przekazanej wartości kryptowaluty on-chain, pomiaru aktywności kryptowalut, wolumenu obrotu na giełdach peer-to-peer (P2P) (zmierzono aktywność zwłaszcza na rynkach wschodzących).
Wynik Indeksu danego kraju może wynosić 1, to najwyższa wartość wskaźnika adopcji. Jak widać poniżej, zgodnie z Global Crypto Adoption Index 2021, Wietnam zajmuje pierwszą pozycję z wynikiem 1 w indeksie. Pozostałe kraje w pierwszej dziesiątce pod względem adopcji kryptowalut mają gospodarki wschodzące, a ich wyniki w Indeksie są dalekie od wyników uzyskanych przez tę, która zajmuje główną pozycję.
Indie (0,37), Pakistan (0,36), Ukraina (0,29), Kenia (0,28), Nigeria (0,26) i Wenezuela (0,25) znajdują się w rankingu za Wietnamem. Tylko Stany Zjednoczone (0,22) zajmują pozycję w pierwszej dziesiątce (na 8 miejscu) z wysokim poziomem otrzymanej wartości on-chain i wartością detaliczną w sieci, ale z niskim wolumenem wymiany P2P:
Znacznie więcej krajów o gospodarkach wschodzących, takich jak Argentyna i Togo, zajmuje wysokie pozycje w rankingu nawet powyżej supermocarstw, takich jak Chiny i Federacja Rosyjska. Chainalysis twierdzi, że ludzie w tych regionach używają kryptowalut, aby chronić swoje bogactwo i walczyć z dewaluacją swoich lokalnych walut, których używają do wysyłania i odbierania przekazów pieniężnych oraz do transakcji biznesowych.
880% wzrost adopcji kryptowalut
W krajach rozwiniętych adopcja krypto jest wspierana przez instytucje. Przełożyło się to na rynek kryptowalut, gdzie bitcoin i większość kryptowalut z pierwszej dziesiątki pod względem kapitalizacji rynkowej, zaliczyły rajd ceny do nowych rekordów wszech czasów. W raporcie z badania Chainalysis czytamy:
„Na koniec II kwartału 2020 r., po okresie niewielkiego wzrostu, całkowita globalna adopcja wyniosła 2,5 w oparciu o nasze zsumowane wyniki indeksu krajów. Na koniec drugiego kwartału 2021 r. łączny wynik wynosi 24, co sugeruje, że globalna adopcja wzrosła o ponad 2300% od trzeciego kwartału 2019 r. i ponad 881% w ciągu ostatniego roku.”
Tendencja wzrostowa w adopcji kryptowalut utrzymała się na wysokim poziomie, pomimo niedawnych spadków cen bitcoina i innych głównych kryptowalut. Jak widać poniżej, wykładniczy wzrost w IV kwartale 2020 r. zatrzymał się w połowie I kwartału 2021 r. i od tego czasu utrzymuje się na stałym poziomie.
Platformy P2P coraz bardziej zyskują na znaczeniu
W raporcie wskazano również, że platformy P2P zyskują coraz większe znaczenie w krajach rozwijających się. Wolumen transakcji na tych platformach, dostosowany do krajowego parytetu siły nabywczej i odsetka użytkowników internetu, nieprzerwanie rośnie.
Główne źródła ruchu internetowego dla platform P2P to Ameryka Łacińska, Azja Środkowa i Południowa oraz Ameryka Północna. Tylko ta ostatnia odnotowała w tym roku znaczny spadek wskaźnika. Wspomniane wzrosty pokazują wyraźnie, jak ważny jest bitcoin i inne kryptowaluty dla osób z mniejszym dostępem do systemu finansowego.
„Kryptowaluta daje tym mieszkańcom sposób na obejście tych limitów, aby mogli zaspokoić swoje potrzeby finansowe. (…) zróżnicowanie krajów, które się do tego przyczyniły (adopcja kryptowalut) pokazuje, że kryptowaluta jest zjawiskiem prawdziwie globalnym.”