CEO upadłej platformy pożyczkowej Celsius aresztowany. Sprawa wreszcie nabiera rozpędu

4 November 2021; Alex Mashinsky, Celcius, on Centre Stage during day three of Web Summit 2021 at the Altice Arena in Lisbon, Portugal. Photo by Piaras Ó Mídheach/Web Summit via Sportsfile

Miniony rok to zapadł nam w pamięci głównie przez głośny upadek giełdy kryptowalut FTX. Jednak mało kto pamięta, że podobnych rozmiarów upadek zaliczył słynny pożyczkodawca kryptowalut Celsius Network. O ile w pierwszym przypadku sprawa dość szybko zaczęła być prześwietlana, o tyle kluczowe działania w przypadku Celsiusa rozpoczęły się dopiero teraz.

Były CEO Celsius Network aresztowany

Firma Celsius Network funkcjonowała od 2017 rok. Przedsiębiorstwo było typową platformą pożyczkową i oferowało swoim klientom m. in. przechowywanie, zarządzanie, udzielanie oraz otrzymywanie pożyczek w kryptowalutach. Według analityków firma nie nadążała za dynamiką zmian na rynku, co w efekcie doprowadziło do jej upadku. Dokładnie rok temu Celsius Network ogłosił bankructwo, zostawiając ponad 100 tys. klientów z pustymi rękami. Łącznie firma jest im winna blisko 5 mld USD. Do tej pory regulator nie działał zbyt dynamicznie, by wyjaśnić tę sprawę, ale chyba właśnie zaczęło się coś dziać. Stacja CNBC poinformowała, że dyrektor generalny Celsius Network, Alex Mashinsky, został aresztowany w czwartek pod zarzutem oszustw związanych z papierami wartościowymi. Prokuratorzy federalni postawili siedem zarzutów byłemu CEO Celsiusa Alexowi Mashinsky’emu i kluczowemu dyrektorowi, Roni Cohen-Pavonowi. Główne zarzuty dotyczą oszustw i manipulacji papierami wartościowymi.

Zobacz też: Kandydat na prezydenta USA skłamał twierdząc, że nie posiada Bitcoinów?

Potężna kara nałożona na firmę

Firma Celsius Network została również oskarżona przez SEC o liczne intrygi mające na celu oszukanie inwestorów. Kara finansowa w wysokości 4,7 miliarda dolarów jest jedną z największych w historii. Dotychczas największą karę finansową otrzymała firma Meta w 2019 roku za bezprawne przetwarzanie danych prawie 90 mln użytkowników Facebooka, które następnie wykorzystano do profilowania reklam. Kara nałożona na Celsius Network zostanie wyegzekwowana dopiero, gdy firma spłaci swoich klientów, co jest właściwie niemożliwe. Jak przekazał adwokat Mashinskiego: Alex stanowczo zaprzecza przedstawionym dzisiaj zarzutom. Nie może się doczekać rozprawy, by móc obronić się w sądzie przed tymi bezpodstawnymi zarzutami. Zatem wiele wskazuje na to, że sprawa Celsius Network w końcu na poważnie ruszyła i doczekamy się wyroków lub rozstrzygnięć.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze