Cena Bitcoina wynosiła przez moment 56 000 USD. Co się stało?

Ciekawostka: cena Bitcoina na giełdzie Bitfinex wynosiła przez moment astronomiczne jak na oficjalnie jeszcze trwającą bessę 56 tys. dolarów za sztukę a następnie równie błyskawicznie spadła. Incydent wynikał z chwilowego, gwałtownego wzrostu wolumenu handlowego na rynku bezterminowych kontraktów terminowych których instrumentem bazowym jest BTC. Przedstawiciele giełdy kryptowalut odnieśli się na Twitterze do całego zdarzenia.

Cena Bitcoina wystrzeliła w niebo i spaliła się od Słońca

Kilka dni temu cena Bitcoina na rynku swapów bezterminowych na giełdzie kryptowalut Bitfinex nagle podskoczyła do ponad 56 000 USD, znacznie powyżej średnich poziomów znanych z innych, konkurencyjnych platform w tym samym czasie. Skokowi ceny towarzyszył jednocześnie dramatyczny wzrost wolumenu handlowego: obroty na rynku Bitfinex BTC-PERP wystrzeliły do 322 BTC (ok. 9 milionów dolarów) pomiędzy godziną 14:24 a 14:26 UTC (16:24-16:26 czasu polskiego letniego).

https://twitter.com/tier10k/status/1653410216845664264?s=20

Innymi słowy, w ciągu zaledwie dwóch minut zanotowano jedną czwartą całkowitego dziennego wolumenu transakcyjnego na tym instrumencie.

Błyskawiczny rajd ceny Bitcoina wywołał kaskadową realizację stop lossów traderów grających pozycje krótkie (czyli obstawiających spadki), co widać na danych platformy Bitfinex. Miał miejsce tzw. short squeeze, sytuacja gdzie cena dynamicznie rośnie z powodu likwidacji przeciwnych pozycji na kontraktach. Kontrakty BTC-PERP cechowała niska głębokość rynku wynosząca zaledwie 110 BTC, co oznacza, że zlecenie zakupu 110 BTC przesunęłoby cenę na tym konkretnym rynku znacznie powyżej rynku spot.

Zobacz też: Z ostatniej chwili: zatrudnienie w sektorze pozarolniczym (NFP) USA powyżej oczekiwań! Brak pivotu Fed, Bitcoin spadnie?

Bitfinex: system zadziałał prawidłowo

Dyrektor pionu technologicznego giełdy Bitfinex, Paolo Ardoino, skomentował całą sytuację na Twitterze, przyznając, że w danym momencie na rynku było „niewiele płynności”, ale dodał, że „system zadziałał zgodnie z oczekiwaniami”, a silnik dopasowujący obsługiwał zlecenia prawidłowo. Ardoino dodał również, że grający na krótko są likwidowani ze swoich pozycji tylko wtedy, gdy następują zmiany w cenie rynkowej kontraktu, która jest pobierana z wielu giełd, aby uniknąć manipulacji.

Niektórzy obserwatorzy rynku uznali to za omen zwiastujący przyszłe ruchy cenowe Bitcoina.

Rajd na giełdzie Bitfinex zbiegł się w czasie z dwu-i-półprocentowym wzrostem ceny Bitcoina na rynkach spot, ponieważ inwestorzy zareagowali wzmożonym popytem na BTC z powodu spadków cen akcji dwóch banków, Pacwest (PACW) i Western Alliance (WAL), pogrążających się w czerwieni na ponad 30% w związku ze wznowieniem obaw o amerykański system bankowy.

Wielu analityków i uczestników rynku widzi w Bitcoinie bezpieczną przystań w niepewnych czasach dla dolara i całego tradycyjnego systemu bankowego.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze