Z ostatniej chwili: zatrudnienie w sektorze pozarolniczym (NFP) USA powyżej oczekiwań! Brak pivotu Fed, Bitcoin spadnie?

Aktualizacja: spłynęły właśnie (14:30 czasu polskiego) dane NFP ze Stanów Zjednoczonych, czyli statystyki na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Zgodnie z nimi przybyło więcej pracujących niż przewidywano według konsensusu analityków. Dolar się umacnia, oczekiwania rynków że Fed obniży stopy procentowe w tym roku maleją.

Dane NFP bycze dla dolara i rynku pracy

Dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym są niezwykle ważne dla banku centralnego Stanów Zjednoczonych, Rezerwy Federalnej (Fed). Przyzwoita sytuacja na rynku pracy sugeruje, że polityka pieniężna idzie w dobrym kierunku, dolar się umacnia i nie ma raczej powodów aby robić nagły pivot i wstrzykiwać dodatkowy kredyt do systemu. Tym samym stopy procentowe pozostaną raczej niezmienione i nie będą szybko obniżane. Fed może spokojnie skupić się na swoim celu inflacyjnym (2%).

Rynek kryptowalut denominowany w dolarach amerykańskich spada na wieści o byczych danych z rynku pracy. Zwyciężyła presja sprzedających, którzy oczekiwali słabszych danych i potencjalnego wczesnego pivotu Fedu na rzecz niższych stóp procentowych jeszcze w tym roku. Oczywiście należy mieć na uwadze że zazwyczaj dane powodują tylko ruchy krótkoterminowe.

Niektóre z dotychczasowych predykcji były bardzo precyzyjne. Zdaniem analityków banku Goldman Sachs:

  • zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrośnie w kwietniu o 250 tys osób: powyżej konsensusu +182 tys., ale wolniej w stosunku do średniego tempa +345 tys. z ostatnich trzech miesięcy
  • wysoki, ale spadający popyt na siłę roboczą z nawiązką zrekompensował ciągłe zwolnienia w sektorach informacyjnym i finansowym oraz około 25 tys. spowolnienie wynikające z mniejszej dostępności kredytu
  • stopa bezrobocia pozostanie na niezmienionym poziomie 3,5% (wobec konsensusu 3,6%), odzwierciedlając niewielki wzrost zatrudnienia gospodarstw domowych
  • niezmieniony pozostanie współczynnik aktywności zawodowej na poziomie 62,6%
Źródło: Investing.com

Czym jest raport NFP

Non-farm payrolls to jeden z najważniejszych wskaźników makroekonomicznych. Raport o zatrudnieniu pozarolniczym jest publikowany co miesiąc, zwykle w pierwszy piątek każdego miesiąca i mocno wpływa na wycenę dolara amerykańskiego, rynek obligacji i indeksy giełdowe. Dane statystyczne wyraźnie różne od prognoz zazwyczaj wywołują gwałtowną reakcję rynku i wprowadzają na rynki dodatkowy zastrzyk zmienności.

Program Current Employment Statistics (CES) Biura Statystyk Pracy Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych obejmuje ankiety dotyczące około 141 000 firm i agencji rządowych, reprezentujących około 486 000 indywidualnych miejsc pracy, w celu dostarczenia szczegółowych danych branżowych dotyczących zatrudnienia, godzin i zarobków pracowników na pozarolniczych listach płac.

Zobacz też: Plastikowe sztućce i naczynia znikną ze sklepów a wyjście na obiad stanie się droższe. Nowe przepisy Unii Europejskiej wchodzą w życie

Może Cię zainteresować:

Komentarze