Cena Bitcoina musi przebić sufit aby firmy wydobywcze nie zbankrutowały po halvingu. Raport podaje konkretne kwoty

Akcje firm zajmujących się wydobyciem Bitcoina odnotowały imponujące zyski od początku 2023 roku, znacznie przewyższając zarówno samo BTC, jak i szeroki parkiet giełdowy. Największy wzrost zanotowała platforma wydobywcza Riot, która zanotowała aprecjację o 442% od minimów zarejestrowanych 3 stycznia 2023 roku, podczas gdy Marathon wzrósł o 405%. Inne firmy górnicze, takie jak CleanSpark i Bitfarm, doświadczyły wzrostu między 180% a 290%. Dla porównania, cena Bitcoina wzrosła w tym roku o 78%, podczas gdy indeks Nasdaq Composite o 35%.

Źródło: WatcherGuru, TradingView

Cena Bitcoina musi wzrosnąć, inaczej wydobycie się nie opłaci

Pomimo imponujących wyników kursowych giełdowych spółek górniczych, sektor stoi przed poważnym wyzwaniem w postaci halvingu Bitcoina, tj. zredukowania o połowę nagród dla kopaczy zaplanowanego na 2024 rok. Wydarzenie te, które zmniejszy nagrody dla górników aż o 50%, stawia pod znakiem zapytania opłacalność a zatem i stabilność całego sektora kryptominingu.

W niedawnym raporcie internetowego portalu giełdowego Seeking Alpha, średni całkowity koszt biznesowy produkcji jednego BTC w tym sektorze wynosi od 30 000 do 60 000 dolarów. Biorąc pod uwagę, że najwyższa dotychczasowa cena Bitcoina to „zaledwie” 69 000 dolarów, nie do końca owocnemu halvingowi może towarzyszyć bardzo doskwierające ograniczenie przychodów z kryptowydobycia, co zagraża przetrwaniu wielu firm wydobywczych, a zatem i ich kursom akcji.

Źródło: CMC

Raport Seeking Alpha sugeruje, że aby sektor górnictwa pozostał zyskowny po redukcji nagród w kwietniu 2024 r., Bitcoin musi przekroczyć próg aż 98 000 dolarów. Tak duża aprecjacja zapewniłaby, że przychody z górnictwa pokrywają koszty operacyjne, nawet przy połowie nagrody za blok.

Zobacz też: Michael Saylor wchodzi va banque: MicroStrategy sprzedaje akcje by dokupić jeszcze więcej BTC

Ostrzeżenie dla inwestorów

Pomimo wzrostów w całym 2023 roku, raport ostrzega inwestujących na rynku akcji, że trzymanie papierów wartościowych firm zajmujących się wydobyciem BTC jest „ekstremalnie ryzykowne” bez solidnego wsparcia w postaci solidnych fundamentów. Ich przyszła trajektoria kursowa i jest bardzo mocno uzależniona od ceny samego Bitcoina oraz przyszłych oczekiwań ceny tegoż.

Biorąc pod uwagę nadchodzący halving i związane z nim zwiększone naciski na rentowność kryptogórnictwa, trendy ceny Bitcoina będą miały kluczowy wpływ na przyszłość branży.

Nadchodzące miesiące rozstrzygną, czy Bitcoin osiągnie konieczną cenę równowagi dla kryptominingu. Jeżeli tak się nie stanie, akcje spółek wydobywczych może czekać bolesna pobudka.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze