Były pracownik Deutsche Bank kłamał inwestorom – grozi mu 30 lat więzienia!

Były pracownik Deutsche Bank, który został oskarżony w 2023 roku w związku z oszukańczym schematem handlu kryptowalutami, przyznał się do oszustwa inwestycyjnego. Może grozić mu do 30 lat pozbawienia wolności.

Deutsche Bank
Logo Departamentu Sprawiedliwości USA. Źródło: wikimedia

Według oświadczenia Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ), 27-letni Rashawn Russell przyznał się do udziału w oszustwie. Był to schemat, w ramach którego prowadził oszukańczy fundusz inwestycyjny kryptowalutowy o nazwie „R3 Crypto Fund”. W okresie od listopada 2020 roku do sierpnia 2022 roku Russell oszukał 29 inwestorów na kwotę 1,5 miliona dolarów. Wykorzystywał swoją reputację bankiera inwestycyjnego i licencjonowanego brokera finansowego. Obiecywał, że będzie w stanie generować zagwarantowane, przeszacowane zyski z serii inwestycji w kryptowaluty. Russell wielokrotnie kłamał inwestorom na temat ich inwestycji i fałszował liczne dokumenty.

Zobacz też: USA podpisały deal! Zainwestują miliardy dolarów w Azji w rozwój między innymi sztucznej inteligencji oraz półprzewodnikó

Bezczelny i brawurowy pracownik Deutsche Bank

Prokuratura ustaliła, że Russell wysyłał zmienione obrazy swojego salda bankowego do swoich inwestorów. Innym razem, gdy inwestor chciał zrealizować jedną ze swoich inwestycji w kryptowaluty, Russell nie przelał ostatecznie pieniędzy, a zamiast tego wysłał swojej ofierze sfałszowane potwierdzenie przelewu. Według prokuratorów nigdy nie użyto do inwestowania w aktywa kryptowalutowe większości z 1,5 miliona dolarów pozyskanych od jego ofiar . Zamiast tego środki zostały nielegalnie wykorzystane przez Russella „na jego osobisty użytek, do hazardu i spłacenia wcześniejszych inwestorów”.

Oprócz swojego schematu inwestycyjnego, Russell przyznał się także do swojej roli w odrębnym procesie kradzieży tożsamości. W ramach tego precedensu oszukiwał, uzyskując fałszywe informacje, karty kredytowe i inne urządzenia. Departament Sprawiedliwości podał, że Russell zdobył te dokumenty tożsamości z zamiarem ich wykorzystania do przeprowadzenia nielegalnych i nieautoryzowanych transakcji. Grozi mu do 30 lat pozbawienia wolności za jego przestępstwa. Dodatkowo sędzia sądu federalnego Sanket Bulsara orzekł, że musi zapłacić ponad 1,5 miliona dolarów w ramach odszkodowania.

Deutsche Bank to znana międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Niemczech. Działa na skalę globalną, oferując szeroki zakres usług bankowych, w tym bankowość inwestycyjną, usługi korporacyjne i prywatne oraz zarządzanie aktywami. Bank ma długą historię i jest jednym z największych banków na świecie pod względem aktywów.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze