ByBit wstrzymuje przelewy w USD. Co się dzieje?

ByBit, jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, ogłosiła nagle wstrzymanie depozytów w dolarach amerykańskich (USD) na swoją giełdę dokonywanych za pośrednictwem przelewów bankowych z powodu „awarii usług po stronie partnera”. Giełda ogłosiła news w sobotę, 4 marca 2023 roku, i poinformowała, że wypłaty za pośrednictwem przelewów bankowych, w tym SWIFT, także zostaną wstrzymane od 10 marca 2023 roku z powodu problemów po stronie tego samego partnera przetwarzającego płatności.

ByBit wprowadza zmiany po upadku banku Silvergate

„W przypadku wypłat za pośrednictwem opisanych wyżej metod prosimy o ich dokonanie przed północą 10 marca 2023 roku czasu UTC”, poinformowało Bybit w ogłoszeniu.

Decyzja brokera o wstrzymaniu depozytów i wypłat w USD jest kluczowym wydarzeniem na rynku kryptowalut, twierdzi Markus Thielen, główny analityk i strateg ds. kryptowalut platformy Matrixport. Zauważył on, że w momencie gdy Binance wstrzymał przelewy USD w styczniu tego roku, cena Bitcoina spadła o 10%, co wskazuje na wpływ, jaki duża giełda taka jak Binance może mieć na szeroki rynek. Decyzja giełdy ByBit, która właśnie idzie w ślady Binance, może doprowadzić do sytuacji w której niektórzy jej kontrahenci będą mieli utrudniony odbiór przelewów krajowych i międzynarodowych, co Thielen uważa za bardzo poważny problem.

Zobacz też: Dwa ważne wyroki NSA w sprawie brokera XTB i kopiących kryptowaluty

ByBit podkreśla, że przerwa w funkcjonowaniu bramki płatniczej jest tymczasowa i nie dotyczy innych walut fiat (jak euro) ani kryptowalut czy pozostałych kanałów zasilania kont. Użytkownicy nadal mogą kupować kryptowaluty w USD za pomocą swoich kart debetowych i kredytowych oraz poprzez inne aktywne kanały. Giełda zachęca swoich użytkowników i partnerów do poszukiwania alternatywnych rozwiązań i obiecuje informować swoich użytkowników i interesariuszy, gdy tylko pojawią się dalsze postępy w tej sprawie.

Ogłoszenie giełdy ByBit pojawiło się na fali decyzji kryptowalutowego banku Silvergate o dezaktywacji sieci płatniczej dla aktywów cyfrowych, która była jednym z głównych pomostów dla USD w amerykańskim przemyśle kryptowalutowym. Ponadto Silvergate, kalifornijski pożyczkodawca oferujący tradycyjne usługi bankowe dla firm kryptowalutowych ogłosił, że „rozważa swoją zdolność do dalszego funkcjonowania” i opóźnił złożenie corocznego sprawozdania z działalności amerykańskiej Komisji ds Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchanges Commission – SEC – przyp red.).

Warto zaznaczyć, że Binance, największa giełda kryptowalut na świecie, również zawiesiła wczesnym lutym wypłaty i wpłaty w dolarach amerykańskich dla klientów międzynarodowych, powołując się na „bieżące problemy z naszymi partnerami płatniczymi”. Decyzja Binance nastąpiła właśnie w wyniku zawieszenia transferów dolarowych przez bank Silvergate.

Zobacz też: Celsius i tajemnicza konwersja 23 000 sztuk Bitcoin. Co knuje bankrut?

Niedawne decyzje Bybita, Binance’a i Silvergate sugerują, że może mieć miejsce dążenie do odcięcia dostępu do amerykańskiego dolara dla giełd kryptowalut i firm. Banki i tradycyjne instytucje finansowe cały czas rewidują swoje zaangażowanie w firmy kryptowalutowe i cyfrowe aktywa w obliczu represji regulacyjnych oraz katastrofalnego upadku giełdy kryptowalutowej FTX w zeszłym roku, co przyciągnęło uwagę agencji regulacyjnych w USA.

Mastercard wypuszcza kryptowalutową kartę debetową

Są jednak i dobre wiadomości. ByBit ogłosiła w międzyczasie partnerstwo z pośrednikiem finansowym Mastercard w celu uruchomienia sygnowanej przez siebie kryptowalutowej karty debetowej, która umożliwi użytkownikom giełdy błyskawiczną konwersję kryptowalut na walutę fiat i na odwrót, a także swobodne wypłaty z bankomatów. Karta ByBit będzie wydawana przez londyńskią firmę Moorwand i będzie kompatybilna z najważniejszymi kryptowalutami, takimi jak BTC, ETH, USDT, USDC i XRP.

Zobacz też: Rafał Zaorski ostro krytykuje krypto projekty Roberta Gryna. Posypały się iskry

Użytkownicy ByBit dzięki takiemu rozwiązaniu będą mogli pominąć pozostałych pośredników i od razu skorzystać ze swoich sald kryptowalutowych, aby płacić w prawdziwym życiu za rozmaite towary i usługi. Karta będzie początkowo dostępna dla klientów w krajach europejskich i Wielkiej Brytanii, którzy ukończyli wymagane procedury KYC i AML. Darmowa, wirtualna karta do zakupów online jest już dostępna, podczas gdy karty fizyczne powinny zostać wprowadzone na rynek w kwietniu tego roku.

Christian Rau, jeden z dyrektorów i przedstawicieli firmy Mastercard Europe powiedział: „Mastercard umożliwia klientom, sprzedawcom i firmom przesyłanie aktywów cyfrowych – tradycyjnych lub kryptowalut – tak, jak tego chcą, ze świadomością, że robią to bezpiecznie. Jesteśmy podekscytowani, że możemy kontynuować innowacje w systemach płatniczych.”

Może Cię zainteresować:

Komentarze