Celsius i tajemnicza konwersja 23 000 sztuk Bitcoin. Co knuje bankrut?

Okryty niesławą pożyczkodawca kryptowalutowy Celsius Network ponownie pojawia się w nagłówkach gazet. Tym razem ma to miejsce dzięki ostatniej transakcji polegającej na konwersji niemal 23 000 sztuk Wrapped Bitcoin (WBTC) na bitcoiny. WBTC to odpowiednik kryptowaluty Bitcoin, który jest wymienialny z nim w stosunku 1;1, ale funkcjonuje na sieci Ethereum jako token ERC-20 i może być wykorzystywany na przykład w projektach DeFi (finansów zdecentralizowanych – przyp. red.)

Tajemnicze transakcje Bitcoin upadłego pożyczkodawcy

Zgodnie z dokumentami złożonymi 3 marca w postępowaniu o ochronę przed bankructwem na mocy Rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego Stanów Zjednoczonych, transakcja ta została dokonana za zgodą komitetu wierzycieli firmy Celsius w dniu 28 lutego br.

Nie podano co prawda od informacji publicznej przyczyny wymiany, ale może mieć to miejsce w związku z toczącym się postępowaniem upadłościowym wobec bankruta. Celsius, jeden z kilku pożyczkodawców kryptowalutowych, którzy ucierpieli w wyniku kryptozimy i następującego efektu domina, wystąpiło z wnioskiem o postępowanie o ochronę przed bankructwem na mocy Rozdziału 11 w lipcu ubiegłego roku, kiedy to ujawniono lukę w bilansie wynoszącą oszałamiające 1,2 miliarda dolarów. Od tego czasu firma twierdzi że pracuje nad restrukturyzacją i spłatą swoich wierzycieli.

Zobacz też: Państwo prześladuje uczciwe firmy które informowały o nadużyciach na rynku? Kraken, Coinbase, Custodia Bank oskarżają

W styczniu tego roku raport biegłego sądowego wykazał szereg błędów w działalności operacyjnej, nieuczciwe oświadczenia publiczne, manipulacje rynkiem oraz recykling aktywów swoich klientów według schematu piramidy finansowej. Raport ten stanowił miażdżącą krytykę dotychczasowych praktyk firmy i przyczynił się do jej obecnych problemów.

W zeszłym miesiącu Celsius przedstawił plany sprzedażowe firmie inwestycyjnej NovaWulf Digital Management, założonej w 2021 roku przez byłych ludzi z Wall Street. Odbyło się to po wyrażeniu zgody przez komitet wierzycieli pożyczkodawcy. Sprzedaż, jeśli zostanie sfinalizowana, umożliwi Celsiusowi kontynuowanie wysiłków restrukturyzacyjnych i zapewni niezbędną ulgę dla jego wierzycieli.

Ogólnie rzecz biorąc ostatnia transakcja Celsiusa wygląda na zaledwie jeden z wielu rozdziałów trwającej sagi tej kontrowersyjnej firmy.

Sytuacja jest rozwojowa.

Może Cię zainteresować:

Komentarze