Bloomberg: procentowe szanse na Bitcoin ETF właśnie wzrosły. Nowe prognozy i data

Analitycy Bloomberga: Eric Balchunas i James Seyffart zrewidowali swoje procentowe szanse na zatwierdzenie funduszu giełdowego Bitcoin ETF przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w styczniu 2024 roku. Zmiana ta jest wynikiem trwającego i konstruktywnego dialogu między regulatorem rynku oraz spółkami Ark i 21Shares, dwoma znaczącymi podmiotami branżowymi oczekującymi na rozpatrzenie ich wniosków o ETF-y z BTC jako aktywem bazowym.

Bitcoin ETF prawie na pewno na początku przyszłego roku

Komunikacja pomiędzy komisją SEC i Ark jest szczególnie obiecująca, ponieważ oznacza pierwszą w historii odnotowaną rozmowę pomiędzy amerykańskim organem regulacyjnym a zarządzającym aktywami dotyczącym Bitcoin ETF. Korespondencja ta obejmowała pięć stron arkuszy A4 i, choć jest to uważane za standardową praktykę przy nowych uruchomieniach wehikułów inwestycyjnych, stanowi de facto przełomowy kamień milowy dla BTC i sektora funduszy giełdowych typu spot.

Balchunas i Seyffart szacują, że zgoda może zostać udzielona już w styczniu 2024 roku i oceniają prawdopodobieństwo tego scenariusza na aż 90%. Biorąc pod uwagę rolę SEC jako organu regulacyjnego skoncentrowanego m.in. na przekazywaniu opinii publicznej stosownych informacji, oczekuje się skrupulatnej kontroli czynników ryzyka. Ostatnie zmiany w komunikacji między SEC a wnioskodawcami takimi jak Ark wskazują, że organ regulacyjny sumiennie wypełnia swoje obowiązki w zakresie oceny rentowności Bitcoin ETF.

fot. Bloomberg

Jest to kluczowy moment dla Ark i 21Shares, ale także dla pozostałych aktualnych i potencjalnych wnioskodawców o spotowy Bitcoin ETF, a wiele wniosków obecnie oczekuje na zatwierdzenie przez SEC (m.in. dokumentacja grupy BlackRock). Co więcej, decyzja regulatora o wstrzymaniu się od formalnego odwołania od orzeczenia sądu w sprawie wniosku spotowy Bitcoin ETF firmy Grayscale pokazuje, że sprawy podążają we właściwym kierunku.

Oprócz spostrzeżeń analityków Bloomberga, o sprawie wypowiedzieli się też eksperci lewiatana bankowości JPMorgan Chase. Ich zdaniem SEC prawdopodobnie zatwierdzi wniosek Grayscale, a następnie pozostałe. Tak precyzyjna zbieżność opinii z wielu niezależnych źródeł ze „znajomościami” sugeruje rosnący optymizm co do przyszłości ETF-ów z BTC jako aktywem bazowym w Stanach Zjednoczonych.

Co więcej, kierunek ten może sygnalizować zmianę w stronę bardziej przyjaznego kryptowalutom środowiska regulacyjnego. Balchunas i Seyffart przewidują, że lepsze i bardziej klarowne ramy regulacyjne dla rynku kryptowalut i malejąca zmienność w przestrzeni krypto mogą dać zielone światło kolejnym produktom inwestycyjnym na wzór tych bitcoinowych.

fot. CMC

Na moment powstawania tego artykułu cena Bitcoina wynosi ok. 27 000 USD za sztukę i rośnie po wybiciu się z nakręcanej sprężyny po wydostaniu się z kanału spadkowego. Warto odnotować kolejne wyższe dołki. Październik jest historycznie bardzo dobrym miesiącem dla kryptowalut, a jeżeli faktycznie do akceptacji wniosków przez SEC dojdzie w styczniu 2024 r. wielu dużych graczy może już grać pod ww. wydarzenie.

Zobacz też: MFW i Salwador kontynuują rozmowy. Status Bitcoin-a jako legalnego pieniądza zagrożony?

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze