Blockchain: Rosyjskie ministerstwo chce wdrożyć technologie

Rosyjskie Miniserstwo Zdrowia ogłosiło rozpoczęcie współpracy z bankiem Vnesheconombank (VEB) w celu wdrożenia technologii blockchain do tamtejszego systemu opieki zdrowotnej. Technologia ta ma być używana przede wszystkim dla lepszej i szybszej wymiany danych pacjentów oraz historii ich leczenia.

Rosja coraz przychylniej patrzy w stronę technologii blockchain i samego Bitcoina. W marcu informowaliśmy o wypowiedzi byłego prezydenta, a obecnie premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który nakazał dwóm ministerstwom, by te lepiej przyjrzały się tej technologii. Miedwiediew zachwalał ją twierdząc, iż jest jedną z najbardziej przełomowych technologii i już jest używana przez banki, korporacje, a nawet niektóre urzędy. Stwierdził wtedy, iż należy przeanalizować sposób w jaki można ją wykorzystać w zarządzaniu, administracji publicznej oraz gospodarce.

Jak zaznacza Minister Zdrowia Veronika Skvortsova, pilotażowy program blockchain jest możliwy do uruchomienia głównie dzięki niedawno podpisanym przez Władimira Putina ustawom. Dają one zielone światło technologii informacyjnej w medycynie, elektronicznym receptom czy też zarządzaniu elektronicznymi dokumentami. Blockchain zaś ma być narzędziem do lepszej organizacji systemu zdrowia. VEB z kolei ma nadzieję na zbudowanie wokół łańcucha bloków różnych aplikacji ułatwiających pacjentom przegląd i zarządzanie swoimi danymi.

Warto dodać, iż pomysł wykorzystania technologii blockchain w służbie zdrowia nie jest pomysłem nowym. Już wcześniej podobna propozycja pojawiła się w USA. Tam jednak jest to rozważane głównie w kontekście olbrzymich oszczędności jakie mógłoby przynieść. Dopiero w dalszej kolejności wskazuje się na błędy reformy znanej jako „ObamaCare”. Szacuje się, że już niedługo wydatki w USA na służbę zdrowia wyniosą $5 bilionów – to faktycznie zawrotna suma pieniędzy:

Jesteśmy na drodze do ponoszenia wydatków rzędu 5 bilionów $ za służbę zdrowia. Obecnie wydajemy 3,5 biliona $ – to po prostu obłęd. Potrzebujemy czegokolwiek co pozwoliłoby zmniejszyć koszty systemu. Wydaje nam się, że blockchain może odegrać znamienną rolę w tym procesie

– powiedział Corey Todario – Dyrektor Generalny w Hashed Health, konsorcjum zrzeszającym firmy z branży zdrowotnej i badającym potencjalne użycie blockchain w branży – w wywiadzie dla coindesk.com

MW.

Komentarze