Pekin na blockchainie i testy DCEP | Co robią Chińczycy?

Po pierwszym na świecie programie pilotażowym kryptowaluty banku centralnego (CBDC), rząd chiński planuje teraz przekształcić stolicę kraju w miasto oparte na blockchain. O co konkretnie chodzi?

W 145-stronicowym dokumencie, administracja miejska Pekinu przedstawiła dwuletnią mapę drogową modelu programowalnego zarządzania opartego na blockchain. Przypomnijmy, że w Chinach ziała już ponad 100 obszarów rządowych działa w oparciu o tę technologię. W „Państwie Środka” panuje poza tym prawdziwa, blockchainowa gorączka:

Chiński plan „programowalnego miasta”

Chińscy urzędnicy wyjaśniają, w jaki sposób plan zwiększyłyby efektywność udostępniania danych i komunikacji między różnymi agencjami rządowymi i ośrodkami biznesu.

W dokumencie wspomniano o kilkunastu obszarach tematycznych, od logistyki po zarządzanie przedsiębiorstwem. Co ważne, pomimo wcześniejszych zapowiedzi, nie wymieniono kontrowersyjnych mechanizmów nadzoru, takich jak systemy identyfikacji i kontroli poziomu zaufania społecznego.

Dokument jest zgodny z niedawno ujawnionym planem działania na rzecz rozwoju innowacji Blockchain w Pekinie na lata 2020–2022.

Chiny skupiły się na blockchainie od czasu wystąpienia Xi Jinpinga w październiku 2019 r., podczas którego wezwał on do dalszych badań i inwestycji w tę technologię. Do innych inicjatyw Chińczyków należy chociażby sieć usług oparta na Blockchain (BSN) uruchomiona w kwietniu 2020 r. oraz rozwój technologii blockchain w ramach Hainan Resort Software Community.

Więcej testów chińskiego DCEP (Digital Currency Electronic Payment)

Według Bloomberga, chiński bank centralny planuje wypróbować swoją wirtualną walutę z dostawcą żywności z siedzibą w Pekinie – Meituan Dianping. Chociaż szczegóły partnerstwa nie zostały jeszcze ujawnione, obie strony podobno prowadziły dyskusje na temat rzeczywistych przypadków użycia DCEP w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Dział badań PBoC, Instytut Badawczy ds. Walut Cyfrowych, określił znaczenie tego posunięcia jako „strategiczne”. Okazuje się bowiem, że ogromna baza użytkowników Meituan Dianping oferuje bankom centralnym solidną okazję do przyspieszenia masowej adopcji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Obsługiwany przez Tencent Meituan szczyci się aktualnie około 435 milionami aktywnych użytkowników i podobno rejestruje miliardy dolarów w codziennych transakcjach. Ponieważ platforma cyfrowa Meituan oferuje szereg usług w ekosystemie handlu elektronicznego, od dostarczania żywności po usługi turystyczne, chiński bank centralny jest gotowy dowiedzieć się, w jaki sposób różnorodni konsumenci wchodzą w interakcje z DCEP.

Meituan nie jest jedynym uczestnikiem przemysłu spożywczego zaangażowanym w testowanie DCEP. Wcześniej w tym roku, popularne marki fast-food i restauracje, takie jak Starbucks, Subway i McDonald’s, również ogłosiły plany co do wypróbowania cyfrowego juana.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.