Niemiecka firma Sonnen chce użyć blockchain do dystrybucji energii elektrycznej

Niemiecka firma Sonnenbatterie GmbH planuje zaimplementować technologię blockchain, by móc efektywniej dostarczać energię elektryczną odbiorcom. Ma to się odbywać we współpracy z operatorem przesyłu energii TenneT Holding B.V., który jest kontrolowany przez holenderski rząd.

Sonnen GmbH, jak sama nazwa wskazuje, specjalizuje się w dostarczaniu „zielonej” energii, głównie dla domostw i małych przedsiębiorstw. Korporacja jest uważana za lidera na niemieckim rynku, ale posiada również wysoką pozycję na arenie międzynarodowej. Licząca niespełna 7 lat firma zatrudnia niewielką ilość 300 osób, jednak mimo to jest pionierem jeśli chodzi o dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych.

Firma zainteresowała się technologią blockchain i bada możliwe jej zastosowania w przemyśle energetycznym. Korporacja chciałby wykorzystać rozwiązania dostarczone przez IBM i Hyperledger. Pozwoliłoby to lepiej przechowywać i dystrybuować energię elektryczną przede wszystkim poprzez unikanie zatorów sieci. Te niestety są kosztowne, zaś blockchain pozwoliłby na większe oszczędności i mniejsze marnotrawstwo odnawialnej energii. Współpraca z TenneT ma zaś pomóc lepiej wykorzystać wiatr czy energię słoneczną.

W przyszłości prywatni odbiorcy energii będą mogli przyczynić się do lepszej stabilizacji sieci energetycznej poprzez umożliwienie lepszej integracji odnawialnej energii. Sonnen i TenneT ogłaszają partnerstwo, którego owocem jest pilotażowy program mający zintegrować akumulatory i sieć energetyczną poprzez rozwiązania dostarczane przez technologię blockchain

– można przeczytać na stronie firmy.

Obie strony chcą podkreślić, że jest to pierwsza tego typu współpraca. Tym samym postawiono pionierski krok ku przyszłej integracji z odnawialnymi źródłami energii. Urban Keussen, CEO TenneT zaznacza, że partnerstwo jak i sama współpraca musi być bardzo elastyczna, gdyż produkcja energii odnawialnej jest wysoce zależna od pogody i tym samym mało przewidywalna. Keussen jest przekonany, że dobrodziejstwa technologii blockchain pomogą lepiej zarządzać wytworzoną energią, i zarazem przyczynią się do szybszego rozwoju społeczeństwa.

 

MW.

Komentarze