Komputery kwantowe niestraszne blockchainowi QAN?

QAN przedstawia się jako odporny na kwanty, gotowy do użycia system blockchain. Do tej pory uruchomiono tylko jeden czy dwa projekty blockchain z myślą o tym, jak mogą wpłynąć na nie komputery kwantowe. Najbardziej znanym jest oczywiście Resistant Ledger. Czym zatem wyróżnia się QAN?

Nowe platformy blockchain są zazwyczaj obudowane otoczką twierdzeń o szybkości, lepszej skalowalności czy odporności na ataki. QAN wydaje się być jednym z nielicznych, którzy nie robią sobie na tym polu żadnych żartów. Co więcej, QAN ma również na celu rozwiązanie wielu innych problemów związanych ze starszymi łańcuchami bloków.

Bieżące problemy sektora blockchain

Oprócz potencjalnego narażenia na zagrożenie kwantowe, starsze łańcuchy bloków, takie jak Ethereum, a nawet nowsze podmioty na rynku, takie jak EOS i Tron, mają wiele problemów. Ethereum na przykład, aktualnie ledwo zarządza z 20 transakcjami na sekundę, nawet pomimo wielu obiecanych aktualizacji.

Ekonomia wyceny gazu w Ethereum ma tendencję do faworyzowania górników nad użytkownikami sieci, podczas gdy w przypadku EOS koszt pamięci RAM jest zbyt wysoki dla wielu mniejszych deweloperów. Ponadto programiści muszą uczyć się nowych języków programowania, takich jak Solidity – nie mogą opracowywać dApps w znanych im językach programowania.

Adopcja Blockchain w przedsiębiorstwach stanowi klucz do pełnej adopcji w mainstreamie. Koniec końców większość dotychczasowych rozwiązań związanych z łańcuchami bloków stanowią, rzecz jasna, barierę dla przedsiębiorstw.

Komputery kwantowe i ataki brute-force

Łańcuchy bloków, takie jak Bitcoin i Ethereum, wykorzystują formę kluczowej kryptografii, która może być podatna na ataki brute-force ze strony komputerów kwantowych. Technologia kwantowa nie została jeszcze wystarczająco rozwinięta, aby poważnie myśleć o zagrożeniach ze strony komputerów kwantowych. Potwierdził to niedawno znany i ceniony Andreas Antonopoulous:

Jednakże prawdopodobnie stanie się to wcześniej czy później – biorąc pod uwagę ostatnie wiadomości, że Google przekroczył granicę supremacji kwantowej:

Blockchain QAN wdraża wariant kryptografii post kwantowej zwany szyfrowaniem kratowym. Jest to, zdaniem wielu ekspertów, wystarczająco solidne rozwiazanie, aby nawet komputer kwantowy nie mógł brutalnie wymusić klucza prywatnego.

Gdy programiści wdrażają nową inteligentną umowę, tylko nowo napisana część ponosi wszelkie opłaty. Ten model zachęca programistów do tworzenia modułów i szablonów wielokrotnego użytku. Ponadto QAN oferuje programistom opcję pisania inteligentnych umów w wielu językach programowania.

Konsensus QAN

Pod maską QAN działa unikalny algorytm konsensusowy o nazwie Proof-of-Randomness (PoR), który jest uogólnieniem algorytmu konsensusu Algorand, o zwiększonej skalowalności. Jest to prosty bizantyjski protokół umowy z elekcją liderów, który działa pod większością dwóch trzecich głosów.

Operatorzy sieci są podzieleni na dwie grupy. Operatorzy pełnych węzłów zapewniają miejsce do sprawdzania poprawności bloków w zamian za nagrody w tokenach sieci. Walidatory stejkują tokeny w zamian za szansę na sprawdzenie poprawności bloków transakcji. Jednak w przeciwieństwie do blockchainów PoS, stawka nie jest ważona i każdy ma równą (losową) szansę na wybór.

Korzystając z tego modelu konsensusu i działając jako księga rachunkowa, QAN może osiągnąć prędkość ponad 1500 transakcji na sekundę. Ponadto zapewnia to znacznie większą efektywność energetyczną niż istniejące łańcuchy bloków PoW lub PoS.

QAN i QARK

QAN został założony w Estonii w 2018 roku i jest wspierany przez Centrum Circle Group od połowy 2019 roku. Centrum Circle jest firmą fintech opartą na blockchain, działającą jako tokenizowany fundusz inwestycyjny typu venture, a także zapewniającą zgodną z przepisami emisję tokenów i inne usługi blockchain.

Lorand Foris kieruje zespołem zarządzającym w QAN, a także jest dyrektorem ds. Prawnych w Centrum Circle. Johann Polecsak jest CTO zarówno QAN, jak i Centrum Circle.

Tokeny QARK będą wydawane początkowo jako tokeny ERC-20, po uruchomieniu zostaną przeniesione na platformę QAN. Łączna podaż wyniesie 333 333 000, z czego dwie trzecie będzie dostępne dla inwestorów za pośrednictwem IEO, które odbędzie się w czwartym kwartale 2020 roku.

Wersja demonstracyjna platformy zostanie wkrótce wydana, a wersja beta zostanie uruchomiona równolegle z IEO. Następnie planowane jest pełne uruchomienie platformy na drugi kwartał 2020 r.

Spośród powstających dokoła projektów blockchain QAN wydaje się być wartym przyjrzenia się bliżej. Czy Twoim zadaniem komputery kwantowe stanowią zagrożenie dla blockchainów? Czy rozwiązania proponowane przez QAN są wystarczające? Zapraszamy do dyskusji.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze