Komisja Europejska wydała komunikat dotyczący regulacji technologii blockchain

KE wydała komunikat skierowany do Parlamentu Europejskiego jak i Europejskiego Banku Centralnego. Myślą przewodnią jest zwiększenie wiedzy i poprawa świadomości o „łańcuchu bloków” pomiędzy instytucjami Unii Europejskiej.

W komunikacie Komisja zapowiedziała rozpoczęcie publicznych konsultacji nt.: technologii wykorzystywanych w finansach. Brane pod uwagę są zwłaszcza takie projekty, które mogą pozytywnie wpłynąć na wydajność rynku i dostępność do niego. Blockchain i kryptowaluty zaś wpisują się w ten schemat doskonale.

Prace nad tym projektem będą również finansowane z specjalnego funduszu Parlamentu Europejskiego. Głównym celem jest zwiększenie potencjału i poziomu wiedzy technologicznej krajowych organów regulacyjnych w zakresie cyfrowych rejestrów

– można przeczytać w komunikacie.

Podjęcie przez Komisję działań związanych z uruchomieniem programów pilotażowych w tej dziedzinie nie powinno zaskakiwać. Już 7 lutego Komisja przyznała, że wcześniej rozważała takie kroki: planowała zorganizować debatę w Parlamencie Europejskim, by – jak to dosłownie określono – „zdemistyfikować” blockchain, aby nie był on trudną do zrozumienia nowinką technologiczną.

W poprzednim oświadczeniu Komisja wypowiadała się m.in. w taki sposób:

Komisja bacznie przygląda się technologii blockchain oraz rozwojowi DLT [Digital Ledger Technology – z ang. „Technologia Rozpowszechnionych Rejestrów” – dop. red.]. Wprost nieskończony potencjał ich użycia czyni te technologie bardzo dobrze rokującymi na przyszłość, ale równocześnie wymagającymi w poznaniu.

Zainteresowanie technologią blockchain ze strony organów władz i instytucji publicznych zdaje się ciągle rosnąć. Nie tak dawno pisaliśmy o Premierze Rosji Dmitriju Miedwiediewie, który publiczne zachwalał blockchain i rozważał jego implementacje w aparacie państwowym. Z kolei parę dni później Światowy Program Żywnościowy opublikował raport, w którym potwierdził pozytywny przebieg testu z wykorzystaniem blockchain Ethereum w Pakistanie. Organizacja żywi nadzieję, iż „łańcuch bloków” pozwoli szybciej nieść pomoc osobom i regionom najbardziej zagrożonym katastrofami naturalnymi.

 

MW.

Komentarze