KDPW wprowadza walne zgromadzenia na blockchainie

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych stworzył rozproszoną platformę dla rejestru akcjonariuszy, która obsługuje walne zgromadzenia, w tym głosowania na odległość. 

Kilka dni przed ogłoszeniem stanu epidemicznego w kraju, odbyła się XX Konferencja Izby Domów Maklerskich, na której mówiono m.in. o Platformie Blockchain dla Rynku Kapitałowego

Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW, prezentował na spotkaniu możliwości platformy, których to początków należy upatrywać już w 2018 roku. Zbudowano ją w oparciu o prywatny blockchain Hyperledger Fabric. 

To rozwiązanie w pełni obsługuje proces zarówno informowania o walnym zgromadzeniu, przekazywania agendy, wprowadzania uchwał, jak i przeprowadzenia samego procesu głosowania. Mowa tu o głosowaniu elektronicznym – eVotingu. 

Jak dalej mówił Panasiuk, KDPW opracowało platformę rozproszoną, która ma w przyszłości wspierać prowadzenie rejestrów akcjonariuszy dla spółek niepublicznych. 

Nasza instytucja nie zamierza prowadzić rejestru akcjonariuszy dla spółek niepublicznych. Udostępniliśmy platformę po to, aby można było w rejestrze przechowywać ustandaryzowane dane. I dzięki blockchainowi można było potwierdzać stan na saldach akcjonariuszy w rejestrach prowadzonych przez naszych klientów. 

Do projektu włączył się również szereg partnerów, w tym dostawcy usług informatycznych, domy maklerskie i banki. 

Blockchain służy

Wdrożenie systemu obsługi walnych zgromadzeń i głosowania przez Internet to dopiero pierwszy krok w rozwoju platformy. 

Naszym następnym celem jest dotarcie do klienta i stworzenie rozwiązań operacyjnych, czyli wewnętrznych. Nie sposób pominąć zastosowania chmury obliczeniowej w infrastrukturze, która wydaje się bezpieczniejsza – mówił Panasiuk.

Instrumenty finansowe na tradycyjnym rynku, w domach maklerskich, to nie branża fintech, która działa właściwie w skali globalnej. Ale na tym rynku blockchain i inne nowoczesne technologie mogą znacznie usprawnić przekazywanie informacji o dostępnych instrumentach. To jest celem w wypracowywaniu nowych rozwiązań blockchainowych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. 

Komentarze