Health Blocks | Zdobywaj tokeny za prowadzenie zdrowego trybu życia

Health Blocks chce zrewolucjonizować globalny system opieki zdrowotnej dzięki zdecentralizowanej aplikacji.

Zacznijmy od początku…

Technologia rozwija się błyskawicznie. Ponad 60% osób uważa, że żyje w tempie, za którym naprawdę trudno nadążyć. Inni twierdzą, że postęp jest tak szybki, że rządy na całym świecie nie rozumieją tego na tyle, by regulować go bez wyraźnego tłumienia innowacji.

Weźmy na przykład gadżety fitness. Ewoluują one tak szybko, że w tym roku możemy spodziewać się, że pierścienie Oura będą wyposażone w czujniki, które śledzą takie dane, jak temperatura ciała, dzięki czemu będą w stanie dokładnie przewidywać cykle menstruacyjne. Inny startup technologiczny, Movano, zaprezentował gadżet, który gromadzi dane o tętnie, temperaturze i innych środkach powiadamiających o ryzyku wystąpienia chorób przewlekłych.

Produkty Apple, Samsung i innych dużych i niezwykle bogatych korporacji również znajdują się w czołówce sektora innowacyjnych gadżetów zdrowotnych. Problem polega jednak na tym, że wszystkie te inteligentne urządzenia są połączone ze scentralizowanymi podmiotami, które bez skrupułów gromadzą i czerpią zyski z wrażliwych danych dotyczących zdrowia ludzi.

Health Blocks, holenderski startup kierowany przez ekspertów w dziedzinie opieki zdrowotnej, postanowił rozwiązać ten problem. Niedługo uruchomi pierwszą w swoim rodzaju zdecentralizowaną aplikację na platformie blockchain IoTeX, która zabierze te wrażliwe dane z rąk scentralizowanych korporacji i zwróci je prawowitym właścicielom. Oprogramowanie Health Blocks ma również umożliwić ludziom zdrowsze życie, posiadanie danych dotyczących zdrowia i wykorzystywanie ich w sposób, jaki uznają za stosowny, w tym dla zysku.

Jak powiedziała założycielka i dyrektor generalna Health Blocks, Rosanne Warmerdam:

„Postanowiliśmy walczyć z globalną nierównością w opiece zdrowotnej i dokonać historycznego skoku w wydłużaniu życia w pełnym zdrowiu, umożliwiając jednocześnie ludziom zarabianie pieniędzy.”

„Obecnie prowadzimy rozmowy z instytucjami, rządami i dużymi markami sportowymi. Wyrazili oni duże zainteresowanie udziałem w naszym zmieniającym życie projekcie zdrowotnym, który koncentruje się również w znacznym stopniu na opiece profilaktycznej” – dodała Warmerdam.

Po serii wnikliwych badań, firma Health Blocks zdecydowała się oprzeć swoje rozwiązanie na IoTeX: „Ma wysoki poziom bezpieczeństwa, skalowalność, szybkość i niskie koszty transakcji, a także zaawansowaną technologię, która zapewnia interoperacyjność, której potrzebujemy”.

Fakt, że bez żadnego publicznego ogłoszenia już ponad 4000 osób zapisało się na uruchomienie wersji beta, jest znaczącym wskaźnikiem tego, jak skuteczne może okazać się Health Blocks i jak duże jest zapotrzebowanie na zdecentralizowane aplikacje ułatwiające prowadzenie zdrowego stylu życia.

Przyszłość profilaktyki zdrowotnej?

Na Nasdaq pojawił się niedawno artykuł zatytułowany „5 Cryptos to Buy for the Future of Healthcare”. Na liście znalazł się oczywiście IoTeX.

„Branża opieki zdrowotnej już szuka połączenia… platform IoT z potrzebami ludzi” – czytamy w artykule. „IoTeX, z istniejącą technologią zdalnego monitorowania. To projekt, który ma pomóc wprowadzić to rozwiązanie. Cena IOTX wzrosła w sierpniu 2021 r. o ponad 500%, a kapitalizacja rynkowa osiągnęła 1 miliard dolarów. To sprawia, że ​​IoTeX jest najlepszym wyborem na liście aktywów cyfrowych z sektora ochrony i profilaktyki zdrowotnej, które można kupić”.

Technologię blockchain IoTeX w opiece zdrowotnej wykorzystuje obecnie Consensus Network. Buduje najnowocześniejszą sieć opieki zdrowotnej dla Marynarki Wojennej USA, która, wśród wielu innych zastosowań, pomoże monitorować w czasie rzeczywistym stan zdrowia jej 700 000 marines.

Wartość globalnych danych dotyczących zdrowia

Ilość danych generowanych przez światową populację jest oszałamiająca i trudna do ujęcia w odpowiedniej perspektywie. Statista szacuje, że w 2021 r. na całym świecie wygenerowaliśmy i wykorzystaliśmy 74 zettabajty danych, w porównaniu z 59 ZB w 2020 r. i 51 ZB w 2019 r. Każda osoba generuje łącznie 1,7 MB na sekundę, 2,5 trylionów bajtów dziennie. Tak wynika z raportu Techjury na temat dziennego wymiaru generowanych danych na osobę w 2020 roku.

Jaka jest wartość tych danych i ile z nich kontrolujemy jako osoby fizyczne? Prosta odpowiedź brzmi: zero. Health Blocks, IoTeX i wiele innych projektów blockchain chce zmienić ten stan rzeczy za pośrednictwem Web3.

W 2017 roku, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, czołowy indyjski urzędnik rządowy Arvind Gupta zadał podobne pytanie po tym, jak wspomniał, że globalne dane generowały wówczas wartość ekonomiczną na poziomie około 3 bilionów dolarów: „Kto jest właścicielem i posiada prawa własności intelektualnej do tych danych?”zapytał.

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – Big Tech: Microsoft, Apple, Google, Facebook i Amazon. Nawet jeśli myślimy, że nie generujemy danych, robimy to, ponieważ Big Tech i inne firmy technologiczne szpiegują nas 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zbierają mnóstwo danych, które sprzedają dla zysku.

Kolejne dobre pytanie, które warto sobie zadać brzmi: ile są warte te dane? Raport McKinsey z 2018 r. szacuje, że do 2030 r. aplikacje sztucznej inteligencji mogą wygenerować dane o wartości sięgającej 13 bilionów dolarów. W innym raporcie McKinsey jest mowa o tym, że do początku przyszłej dekady wartość machine learning wyniesie 12,6 biliona dolarów z ponad 100 miliardami inteligentnych urządzeń podłączonych do sieci na całym świecie.

Obecnie nie ma dwóch raportów, które zgadzałyby się co do dzisiejszej wartości globalnych danych dotyczących zdrowia. Jednak Jing Sun, szefowa ds. inwestycji i ekosystemu IoTeX, zwróciła uwagę na 36-stronicowy raport Ernst Young (EY) z 2019 r., w którym czytamy, że dane generowane na terytorium samej Wielkiej Brytanii są warte około 10 miliardów dolarów.

„Przerażające jest to, że National Health System (NHS) był w pewnym momencie gotowy do przekazania Amazonowi tych danych osobowych za darmo bez zgody prawowitych właścicieli” – powiedziała Sun.

„IoTeX od 2017 roku rozwija technologię, infrastrukturę i sieć programistów, aby zapewnić ludziom odzyskanie kontroli nad swoimi danymi, nie tylko informacjami o stanie zdrowia, ale wszystkimi danymi – włącznie z kontrolą nad ich inteligentnymi urządzeniami i wartością, którą generują” – dodała.

Sun odniosła się do badania EY, w którym wskazano, że każda próbka DNA jest warta prawie 2000 dolarów. Łączy dane genomowe i fenotypowe z dokumentacji pacjentów, których koszt szacuje się na około 1400 i 7000 USD za pojedynczy plik.

Chociaż praktycznie niemożliwe jest ustalenie ceny, którą sektory Big Tech i Big Pharma zyskują na danych ludzi, sami zainteresowani uważają, że dla nich jest to warte średnio 100 USD miesięcznie (zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Group Solver).

Czy Health Blocks ma realną szansę na sukces?

„Health Blocks proponuje unikalny model live-to earn, aby zachęcić ludzi do bycia zdrowszymi, pozwalając im jednocześnie zarabiać na swoich danych i wartości, jaką tworzą ich urządzenia” – powiedziała Warmerdam.

Przez dziesięciolecia międzynarodowi eksperci ds. zdrowia mówili o opiece profilaktycznej, ale nikt nigdzie nie wdrożył w tym względzie żadnych strategii.

Warmerdam zwróciła uwagę, że zdecentralizowana aplikacja Health Blocks wprowadzi w tej kwestii rewolucyjne zmiany, przenosząc możliwość skutecznej profilaktyki zdrowotnej z rządów i instytucji medycznych na osoby fizyczne.

Profilaktyka zdrowotna nie ma miejsca w szpitalu czy gabinecie lekarskim, jest zakorzeniona w naszym codziennym życiu i wyborach, których dokonujemy na co dzień. Jako osoby fizyczne możemy wziąć sprawy w nasze ręce za pomocą inteligentnych urządzeń z najnowocześniejszymi czujnikami i zdecentralizowanymi aplikacjami, które dają nam kontrolę nad danymi dotyczącymi naszego zdrowia i dają nam możliwość decydowania o tym, jak zarabiać na naszych danych osobowych”.

Jak to będzie działać?

„Pomagamy ludziom w odkryciu wartości zdrowego stylu życia i danych dotyczących zdrowia. Dzięki Health Blocks ludzie będą mogli zapisywać swoje dane w jednym bezpiecznym miejscu, pracować nad osobistymi celami zdrowotnymi, zarabiać na swoich danych i – jeśli zechcą – wnosić wkład w globalne badania nad zdrowiem. Wszystko to z zachowaniem prywatności” – stwierdziła Warmerdam.

„Powstaną również dedykowane pule, które zachęcą ludzi do aktywności i pracy nad poprawą jakości swojego zdrowia oraz przyczynienia się do słusznej sprawy. Na przykład marka lifestylowa, taka jak Nike, Adidas lub Patagonia, może stworzyć pulę aktywności polegającą na bieganiu 10 mil i zaoferować nagrodę za ukończenie wyzwania” – wyjaśniła.

„Te pule mogą również działać z korzyścią dla inicjatyw związanych z ochroną środowiska, takich jak chociażby The Ocean Cleanup, dzięki czemu użytkownicy korzystający z Health Blocks, którzy ukończyli aktywność, otrzymają nagrodę w postaci tokenów lub tokenów niewymienialnych (NFT), które mają wartość pieniężną”.

Użytkownicy będą zarabiać na danych dotyczących zdrowia konsumentów zgodnie z wizją IoTeX MachineFi, łącząc swoje inteligentne urządzenia, takie jak telefony, części garderoby, inteligentne monitory poziomu glukozy we krwi i inne inteligentne gadżety urządzeń z portalem MachineFi.

„Wszystkie dane, które wygenerują, mogą zostać przekazane w zamian za tokeny do systemu opieki zdrowotnej. To prawdziwa zmiana zasad gry. Dzięki tym danym możemy przejść w kierunku spersonalizowanej opieki zdrowotnej skoncentrowanej na profilaktyce i przyczynić się do historycznego skoku w oczekiwanej długości życia w pełnym zdrowiu.”

źródło: link

Komentarze