China Construction Bank sprzeda obligacje o wartości 3 mld USD na blockchain

Drugi co do wielkości bank na świecie – China Construction Bank (CCB) wyemitował obligacje o wartości 3 miliardów dolarów, którymi można handlować za Bitcoiny. CCB aby wyemitować dłużne papiery wartościowe skorzystał z pomocy kryptowalutowej giełdy Fusang z siedzibą w Hongkongu.

Według środowego raportu South China Morning Post tokenizowane certyfikaty obligacji będą emitowane przez oddział banku państwowego Labuan w Malezji przez okres trzech miesięcy. Cyfrowe papiery wartościowe będą wymienialne na bitcoiny oraz USD na giełdzie Fusang. Handel ma rozpocząć się w ten piątek.

Jeżeli sprzedaż w takiej formie okaże się sukcesem, giełda Fusang zamierza współpracować z chińską „wielką czwórką” (banki) przy wydawaniu certyfikatów w innych walutach, w tym w juanie.

Poprzez emisję na blockchain, CCB dąży do obniżenia kosztów tradycyjnie związanych z pośrednikami finansowymi. Będzie również oferować instrumenty dłużne po niższych kwotach, tak aby były dostępne dla inwestorów detalicznych. Bank dąży do zmniejszenia bariery wejścia, udostępniając certyfikaty za co najmniej 100 USD. Certyfikaty mają oferować około 0,75% stopy zwrotu w terminie zapadalności, co jest wyższe niż średnie oprocentowanie w innych bankach, w których wynosi obecnie 0,25% rocznie.

Tradycyjnie, chińskie obligacje są najczęściej sprzedawane za dziesiątki tysięcy juanów (ponad 4000 USD), co oznacza, że ​​są dostępne głównie dla inwestorów instytucjonalnych i profesjonalnych. Taka zmiana podejścia do technologii oraz progu wejścia może i w zamyśle ma przyciągnąć wielu drobnych inwestorów indywidualnych.

Czy taka emisja obligacji okażę się sukcesem? Będziemy śledzić tą sprawę. Na pewno cieszy jednak fakt wykorzystania fintech przez tradycyjne rynki finansowe.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze