Blockchain pomyślnie przeszedł testy w Hongkongu

775

Z inicjatywy 5 banków w Hongkongu prowadzone są prace nad rozpowszechnionym rejestrem proof-of-service opartym o blockchain. Projekt rozpoczął się w grudniu minionego roku a zakończył w marcu.

Jak donosi South China Morning Post projektem kierował Hong Kong Monetary Authority (odpowiednik banku centralnego) wraz grupą Deloitte – międzynarodową siecią spółek handlowych świadczącą usługi doradcze i audytorskie – oraz pięcioma bankami: HSBC, Standard Chartered Bank, The Bank of East Asia, Bank of China oraz Hang Seng Bank.

Celem projektu było sprawdzenie wpływu jaki miałyby rozpowszechnione rejestry takie jak blockchain na zmniejszenie ryzyka oszustw finansowych, przy równoczesnym zwiększeniu transparentności, wydajności i produktywności przy operacjach finansowych.

Jako największy bank handlowy świata… jesteśmy zainteresowani pomocą przedsiębiorcom w śledzeniu przepływu transakcji, łączeniu ich za pomocą faktur czy dopasowując zlecenia kupna oraz zmniejszaniu ryzyka powielania operacji przez uczestniczące banki. Ten projekt stawia Hong-Kong na pierwszym miejscu jeśli chodzi o globalne działania na rzecz cyfryzacji handlu, ułatwienia go oraz przekształcenia w szybszy i tańszy dla biznesów.

– powiedział Joshua Kroeker, senior product manager w HSBC.

W styczniu ukazała się analiza Accenture & McLagan, z której wynika, że implementacja technologii blockchain mogłaby przynieść oszczędności rzędu 30% dla 8 z 10 największych banków na świecie. Przekłada się to na redukcje kosztów wynoszącą od 8 do 12 miliardów dolarów rocznie. Nie wydaje się zatem dziwnym, że banki prowadzą testy takich systemów.

 

MW.

Komentarze