Blockchain jako narzędzie walki z głodem? ONZ ma pewien pomysł.

Światowy Program Żywnościowy (ang. WFP) ogłosił na swoim blogu, że testuje użycie blockchain jako technologii, która może odmienić walkę z głodem. Organizacja uznała, iż oferuje ona unikalne możliwości dla organizacji humanitarnych by mogły dotrzeć z pomocą nawet do najbardziej zagrożonych osób i regionów świata.

W ostatnich latach WFP znacznie zwiększył transfery gotówkowe. W miejscach gdzie są dostępne rynki żywności takie transakcje są bardzo efektywne i wydajne w polepszaniu warunków życiowych mieszkańców. Pozwalają one nie tylko wybierać im „co kupić?”, ale równocześnie wprowadzają w obieg bardzo potrzebną w lokalnych gospodarkach gotówkę. Z tego względu oddział WFP ds. Innowacji szuka rozwiązań, które usprawniłyby cały proces poprzez zmniejszenie kosztów i ryzyka związanych z fizycznymi wymianami. Równocześnie jednak muszą zapewnić bezpieczeństwo danych i zwiększyć szybkość przeprowadzania transakcji.

„Blockchain może zrewolucjonizować sposób w jaki WFP świadczy pomoc zagrożonym rodzinom na całym świecie. Może przybliżyć nas bliżej do ludzi, którym staramy się pomóc i pozwolić nam działać szybciej”

– powiedział Farman Ali, Dyrektor regionalnego oddziału WFP w Karachi.

Trudno nie zgodzić się z jego słowami. Blockchain ma potencjał by usprawnić i przyspieszyć interwencje w najtrudniejszych środowiskach świata. Przykładowo, gdy w krajach gdzie brakuje rozbudowanej infrastruktury finansowej wydarzy się katastrofa naturalna, blockchain będzie szybką i wydajną droga niesienia pomocy – zwłaszcza tej finansowej.

„Pierwszy udany test został przeprowadzony w styczniu w samym sercu prowincji Sindh w Pakistanie. Wykorzystano do tego łańcuch Ethereum , a sam projekt nazwano „Building Blocks” (ang. cegiełki). Potrzebujące rodziny otrzymały od WFP jedzenie oraz pomoc. Transakcje zostały autoryzowane i zapisane w blockchain poprzez interfejs zwykłego smartfona. Wygenerowane zapisy zostały potem użyte do sparowania uprawnionych rodzin z wydatkami.”

– czytamy na blogu.

Wykorzystując doświadczenia zebrane w trakcie tego testu, WFP podjęło starania o rozpoczęcie pełnego programu pilotażowego. Organizacja zaznacza jednak, że pełny potencjał tej technologii może być odkryty jedynie wtedy, gdy wszyscy działacze humanitarni będą współpracować przy rozwoju tej platformy.

Poprzez użycie blockchain Światowy Program Żywnościowy może być pewny, że ludzie otrzymują jedzenie i pieniądze, których potrzebują. Co więcej, wiedząc gdzie pieniądze są dostarczane WFP może śledzić i weryfikować sposób w jaki rodziny wydają otrzymane fundusze.

Tego typu pomysły na użycie technologii „bloku łańcuchów” nie są nowością. Już wcześniej Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew rozważał korzyści mogące wypłynąć z wdrożenia blockchain w administrację państwową.

Komentarze