Blockchain: Chiny użyją technologii do zbierania podatków

Chińska Republika Ludowa to liczący się rynek w świecie kryptowalut, choć od momentu interwencji Banku Ludowego Chin obroty zdecydowanie zmalały. Chińczycy jednak w dalszym ciągu są entuzjastycznie nastawieni do Bitcoina oraz technologii blockchain. Chcą nawet użyć jej do zbierania podatków i wystawiania elektronicznych faktur.

Jak podaje portal futurism.com chiński rząd ogłosił, iż zamierza użyć technologii blockchain do lepszego i wydajniejszego zbierania podatków, a także do wystawiania elektronicznych faktur. Decyzja rządu nie jest pochopna. Owa innowacja jest bowiem częścią doskonale znanych starszym Polakom 5-letnich planów gospodarczych. Trzynastu już z kolei 5-letni plan informatyzacji kraju obejmuje lata 2015-2020. Zatem prace nad integracją technologii blockchain już trochę trwają.

Ta decyzja obrazuje jak bardzo Chiny doceniają zalety i korzyści wynikające z użycia łańcucha bloków. Nie tak dawno informowaliśmy o Rosji czy Stanach Zjednoczonych, które są na etapie rozważania implementacji technologii blockchain. Miałoby to się dokonać w dziedzinie systemu opieki zdrowotnej. Widać więc również różnicę w podejściu Chińczyków. W końcu system podatkowy to w zasadzie najważniejsza dziedzina dla funkcjonowania państwa – bez podatków rząd nie byłby w stanie podejmować inicjatyw. „Powierzenie” podatków technologii blockchain to istotne wydarzenie, które może przyspieszyć podobne procesy w innych krajach, np. wspomnianych USA czy Rosji.

blockchain chiny
Drastyczny spadek obrotów w Chinach po kontroli PBoC; źródło bitcoinwisdom.com

Decyzja rządu może również wpłynąć na popularyzację zagadnienia wśród zwykłych Kowalskich. Warto zaznaczyć, że Chiny są obecnie najludniejszym krajem świata z populacją sięgająca prawie 1,4 mld. Potencjał jest zatem spory. Rynek Chiński odgrywał ważną rolę na arenie kryptowalut, aż do czasu interwencji PBoC. Okazało się wtedy, iż spora część obrotu była sztucznie generowana przez boty. Wysoki wolumen sprawiał zaś, iż pozostałe giełdy w zasadzie tylko powielały ruchy w Chinach. Obecnie prym wiedzie giełda Bitfinex, gdzie najnowsze ATH wynosi $4430. Co ciekawe ATH na jednej w największych chińskich giełd – OkCoin – wynosi obecnie 29839 CNY. W przeliczeniu na dolary daje to poziom $4464, a więc delikatnie wyższy niż na zachodnich giełdach. Może to świadczyć o pewnym optymizmie chińczyków w stosunku do obecnych ruchów Bitcoina.

MW.

 

Komentarze