Blockchain będzie podstawą transakcji finansowych w HSBC

633

Brytyjski bank Hongkong and Shanghai Banking Corporation chce zaangażować swoich klientów w wykorzystanie technologii blockchain przy zawieraniu transakcji finansowych. Jak podaje Global Trade Review, bank ogłosił serię pilotażowych transakcji w najbliższych tygodniach.

Jak poinformował manager ds. innowacji w HSBC Joshua Kroeker bank jest „wystarczająco pewny, dokonywać prawdziwe transakcje” z wykorzystaniem technologii blockchain. Bank spędził ostatnie dwa lata rozwiązując rozmaite problemy związane z tą technologią.

HSBC brał już udział w jednym projekcie związanym z finansowaniem handlu opartym o blockchain. Współpracował wtedy z Bank of America Merrill Lynch oraz Infocomm Development Authority of Singapore. Prace prowadzone były nad tzw. proof of concept odzwierciedlenia akredytyw (ang. letters of credits) z wykorzystaniem technologii rozproszonego rejestru (ang. Distributed Ledger Technology).

Bank kontynuował pracę nad tym projektem od sierpnia 2016r. Jest on najprawdopodobniej jednym z tych, które będą znajdą się w fazie pilotażowej. HSBC pracował nad usprawnieniem samego rozwiązania i jego bezpieczeństwa dopóki nie osiągnął takiego poziomu, który zapewnił poczucie komfortu związane z zaangażowaniem klientów.

„Zaczynając od Proof of Concept w 2016r. znaleźliśmy się w punkcie zwrotnym związanym z angażowaniem naszych klientów w dokonywanie realnych transakcji w najbliższych tygodniach i miesiącach. Nasza technologia przebyła długą drogę. Czujemy się teraz o wiele bardziej komfortowo z jej bezpieczeństwem i skalowalnością” – Joshua Kroeker, manager ds. innowacji w HSBC

Kroeker nie mógł zdradzić zbyt wiele szczegółów dotyczących konkretnych pilotów, które mają się zacząć w najbliższym czasie. Poinformował jednak, że jednym z pierwszych oraz głównych obszarów, na których bank chce się skupić mają być akredytywy oparte o platformę Corda. Testy platformy stworzonej przez R3 odbędą się w tym roku.

„W ciągu ostatnich dwóch lat spędziłem sporo czasu rozmawiając z naszymi największymi klientami. Większość z nich starała się usprawnić oraz zdigitalizować swoje operacje tam, gdzie tylko było to możliwe. Jednak produktem, który sprawiał najwięcej problemów były właśnie akredytywy. Będą one pierwszym produktem, nad którym będziemy pracować” – Joshua Kroeker, manager ds. innowacji w HSBC

Działania banku mogą wydawać się bezsensowne, ponieważ upłynie jeszcze sporo czasu zanim technologia zostanie wykorzystana komercyjnie, przynajmniej w przypadku HSBC. Poza tym stworzenie platformy oraz rozwiązań finansowych to nie wszystko. Tworzona sieć musi umożliwiać dokonywanie pełnych transakcji z wykorzystaniem blockchaina, co wiąże się z zaangażowaniem innych banków, instytucji regulacyjnych, urzędów celnych i innych powiązanych instytucji i firm.

Bank jest świadom braku możliwości czerpania w najbliższym czasie bezpośrednich korzyści z przygody z blockchainem. Jest on jednak pewien, że praca nad projektami związanymi z wykorzystaniem technologii blockchain w bankowości zapewni mu dobrą pozycję m.in. w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej.

Komentarze