Blockchain – Australijski Rząd publikuje raporty z badań

Australijska agencja rządowa ds. badań nad rozwojem przemysłowym i naukowym Commonwealth Scientific and Insdustrial Reasearch Organisation opublikowała dwa raporty dotyczące technologii blockchain. Ściślej mówiąc raporty, które skupiają się na zbadaniu ryzyka i możliwości jakie niesie ze sobą użycie owej technologii w Australii.

Pierwszy z nich przedstawia cztery możliwe scenariusze rozwoju technologii rozproszonych cyfrowych rejestrów w Australii do roku 2030. Warianty te są zarówno optymistyczne – zakładające transformacje systemu finansów i gospodarki – jak i pesymistyczne – zakładające upadek projektu.

Drugi z raportów zatytułowany: „Ryzyka i korzyści dla systemów używających blockchain i smart kontrakty” poddał analizie trzy przypadki użycia technologii, by dowiedzieć się w jaki sposób może ona wspierać nowe rynki i modele biznesowe. Owe przypadki to łańcuch dostaw w rolnictwie, rejestry rządowe oraz płatności przelewami i przekazami.

Nasze prace skupiają się na poznaniu w jaki sposób technologia blockchain może być użyta przez rząd i przemysł w Australii, by zwiększyć produktywność i lokalne innowacje

– można przeczytać na stronie agencji

Nie tak dawno temu świat obiegła wiadomość, iż Australia uzna Bitcoina za pełnoprawną walutę od 1 lipca – podobnie jak uczyniła to 1 kwietnia Japonia. Jest to zatem kolejne przełomowe wydarzenie w rozwoju kryptowaluty.  Najprawdopodobniej będzie skutkować dopływem kapitału na rynek – obrót w Jenach japońskich stanowi już ponad 1/3 światowego obrotu Bitcoinem.

bitcoin wolumen
Źródło cryptocompare.com

Nie powinno zatem dziwić, że tamtejsze władze postanowiły przyjrzeć się bliżej samej technologii i sprawdzić w jakich dziedzinach można ją wykorzystać. Australijski rząd chce, aby wyniki badań były dostępne zarówno dla prywatnego i publicznego sektora organizacji i stowarzyszeń, które również prowadzą badania nad technologią blockchain. Opublikowane raporty są syntezą badań prowadzonych przez w/w agencję. Pełne wersje (60 i 70 stron) można pobrać stąd.

 

MW.

Komentarze