Andy Warhol i jego dzieła sprzedawane na aukcji na blockchain

1 024

Dzieła Andiego Warhola sprzedawane pierwszy raz na blockchain’ie…

Łańcuch bloków czyli inaczej blockchain znajduje coraz więcej zastosowań. Tym razem mamy do czynienia z pierwszym użyciem łańcucha bloków do aukcji wybitnych dzieł autorstwa Andiego Warhol’a. Przedmiotem aukcji jest udział we własności obrazu, którego autorem jest właśnie Warhol. Całość została ogłoszona przez platformę Maecenas. Wywoławcza wartość aukcji wynosi 5,6 miliona dolarów. Miejscem aukcji będzie przyjazna kryptowalutom brytyjska galeria sztuki Dadiani Sindicate. Szanse na otrzymanie takiego rarytasu będą mieli uczestnicy aukcji w dniu 20 czerwca tego roku.

Zasady aukcji będą opierać się na wspomnianej platformie za pomocą tokenu ART. Tworzy ona odporne na zewnętrzną ingerencję certyfikaty własności dzieł sztuki oparte na blockchainie. Oparta na technologii Ethereum i inteligentnych kontraktach platforma ustali ostateczną cenę zakupu udziałów w własności. Ta sama galeria rozpoczęła akceptację płatności za pomocą takich kryptowalut jak Litecoin, Ethereum, Bitcoin od roku 2017. Jednak sam blockchain przydawał się już do innych celów związanych z rynkiem dzieł sztuki takich jak protekcja praw autorskich, własności a także wyceny i oceny autentyczności dzieła. Niejeden znawca sztuki wie jak dużym problemem jest wiedza na temat oryginalności danego dzieła. Sama sztuka też potrafi zaskakiwać co pokazuje przykład obrazu, który zawierał w sobie klucze prywatne do portfeli kryptowalutowych o łącznej wartości 9000 USD. Eleesa Dadiani, założycielka Dadiani Syndicate, powiedziała:

„Dążymy do tego, aby przyszłość inwestycji w sztukę znalazła się w zasięgu globalnym, kryptowaluta poszerzy rynek, wprowadzając nowy rodzaj kupca do sztuki i luksusu”

Taka aukcja może odbić się echem w środowisku artystycznym a co za tym idzie inne galerie mogą pójść tą drogą. Czy uważacie pomysł takiego rodzaju aukcji za słuszny? Jak to może zmienić sposób nabywania sztuki przez inwestorów lub fanów ? Czy polskie podmioty jak Sopocki Dom Aukcyjny również mogą skorzystać z tego rozwiązania w przyszłości? Zapraszamy do dyskusji na ten temat. O innych ciekawych przypadkach wykorzystania blockchain będziemy informować na bieżąco.

Komentarze