Blockchain Coinbase z rekordowym TVL dzięki Aerodome. Czy Base to nowy Binance Chain?

W czasach kiedy to kryptowaluty alternatywne, a w szczególności projekty DeFi ledwo zipią, całkowita wartość zablokowana łańcucha Base autorstwa giełdy Coinbase (ang. Total Value Locked – TVL – przyp. red.) wzrosła właśnie dwukrotnie do sumy blisko 400 milionów dolarów. Wszystko dzięki uruchomieniu na blockchainie zdecentralizowanej giełdy Aerodrome, która przyciągnęła blisko 200 mln USD świeżego kapitału.

Coinbase wie jak rozgrywać kryptowaluty

Base, sieć warstwy drugiej na Ethereum, założona i budowana pod troskliwym skrzydłem amerykańskiej giełdy Coinbase, zarejestrowała ów gwałtowny wzrost depozytów użytkowników (TVL) w następstwie debiutu platformy Aerodrome. Najnowsze dane analityczne portalu DeFiLlama wskazują, że całkowita wartość zablokowana Base podwoiła się od dnia 28 sierpnia, co zbiega się z datą uruchomienia nowego start-upu. Warto zauważyć, że sam Aerodrome przyciągnął do siebie gigantyczną sumę ponad 190 milionów dolarów świeżego kapitału, co pośrednio przyczyniło się do wzrostu tej samej statystyki dla całego Base.

TVL projektu Aerodrome, źródło: DeFiLlama

Od czasu publicznego uruchomienia na początku sierpnia, Base zademonstrował uczestnikom rynku swoją dominację, pozycjonując się jako czwarty najsilniejszy blockchain warstwy 2, oceniając na podstawie TVL. Taki wzrost plasuje go w towarzystwie takich gigantów jak Arbitrum One, Polygon i Optimism.

Analityk Nansena Martin Lee zauważa przy tym, że: „Aerodrome samodzielnie odpowiada za prawie 50% wartości zablokowanej Base, wstrzykując 193,5 milionów dolarów do skumulowanej puli 391 milionów dolarów”.

Alexander Cutler, współzałożyciel Aerodrome, podzielił się swoim entuzjazmem z międzynarodowym portalem kryptowalutowym The Block: „Ten fenomenalny wzrost nie tylko podkreśla potencjał natywnych ekosystemów DEX, ale także świadczy o naszej wizji i staraniach”.

Zobacz też: Sei Network to „scam”? Nowy blockchain w ogniu krytyki ze strony społeczności krypto

Aerodrome od kuchni

Velodrome Finance, zdecentralizowana giełda stworzona na sieci głównej ekosystemu Optimism (OP Mainnet) zdecydowała się rozwidlić swoją działalność i uruchomić podobny projekt na Base przy pomocy deweloperów tego ekosystemu (w sumie było 20 partnerów startowych).

Celem Aerodrome jest funkcjonowanie jako DEX oraz „business development protocol”: pomaganie wdrażania nowych projektów, zwiększenie płynności na Base oraz przejęcie znacznego kawałka tortu wolumenu transakcyjnego sieci. Tokenem platformy jest AERO, który reprezentuje prawo głosu w protokole; w tym celu należy go zastakować i odebrać w zamian „vested AERO”, czyli veAERO.

Cutler podkreślił transformacyjną moc Aerodrome, stwierdzając: „Przed Aerodrome, Base zmagała się z podzielonym krajobrazem płynności i raczkującym ekosystemem DeFi. Dziś, dzięki naszej współpracy z ponad 20 partnerami, Base pławi się w eksplozji płynności, przygotowując grunt pod kwitnący ekosystem”.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze