Bitfinex i Tether | Zamknięcie sprawy za 18,5 mln dolarów

5 939

Firmy Bitfinex i Tether zawarły porozumienie z biurem prokuratora generalnego Nowego Jorku (NYAG), kończąc spór prawny, który trwał od połowy 2019 roku.

W ramach ugody, firmy zgodziły się zapłacić 18,5 miliona dolarów, zgodnie z oświadczeniem nowojorskiej prokurator generalnej Letitii James.

Geneza sprawy

W kwietniu 2019 roku biuro NYAG twierdziło, że Bitfinex wykorzystał fundusze Tether do potajemnego pokrycia 850 milionów dolarów utraconych na rzecz procesora płatności Crypto Capital. Utracone środki wywołały rzekomo problemy z wypłatą dla klientów Bitfinex pod koniec 2018 roku.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Bitfinex twierdził wtedy, że nie stracił tych pieniędzy. Zamiast tego fundusze Crypto Capital zostały przejęte przez władze rządowe w Portugalii, Polsce i amerykański Bitfinex starał się od tego czasu odzyskać te środki.

W ramach dzisiejszej ugody firmy nie przyznały się do żadnego wykroczenia. Jason Weinstein, partner w Steptoe & Johnson i doradca pozwanych powiedział redakcji The Block, że ustalenia biura NYAG są „ograniczone jedynie do charakteru i czasu ujawnienia pewnych informacji”.

„Wbrew spekulacjom nie stwierdzono, by Tether kiedykolwiek wystawiał USDT bez pokrycia lub manipulował cenami kryptowalut” – powiedział Weinstein.

To już koniec?

Stuart Hoegner, główny radca prawny Bitfinexa i Tethera, powiedział The Block, że kwota rozliczenia powinna być postrzegana „jako miara naszego pragnienia pozostawienia tej sprawy za sobą i skupienia się na naszej działalności”.

W ramach porozumienia ugodowego Tether dobrowolnie podał do biura NYAG i opinii publicznej kwartalne informacje na temat wsparcia rezerw USDT. „Podzielamy cel prokuratora generalnego, jakim jest zwiększenie transparentności” – powiedział Hoegner. „Tak czy inaczej ujawnilibyśmy – zarówno w Prokuraturze Generalnej, jak i opinii publicznej – dodatkowe informacje o rezerwach Tether co kwartał”.

W umowie ugodowej Biuro Prokuratora Generalnego potwierdziło również ostatnią spłatę pożyczki Bitfinex na rzecz Tether. Wcześniej w tym miesiącu Bitfinex ogłosił, że spłacił w styczniu Tetherowi pozostałe saldo pożyczki w wysokości 550 mln USD.

Wraz z ugodą, długotrwały spór prawny dobiega końca. Bitfinex i Tether twierdzą, że dostarczyli do biura NYAG ponad 2,5 miliona stron dokumentacji, aby ostatecznie zamknąć sprawę.

Komentarze